Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

13 yaşındaki bir kızın dini nikahla evlendirilmesi

paylaş araştır

1. vahdettin inceye göre normal olan olay. iğrençlikte sınır tanımıyorsun!

(Bkz: vahdettin ince)
  2. Kur'ana göre yasak olan ama her nedense 4 büyük mezhepçe de uygun görülmüş olan durumdur.

3. Kimi zihniyetin uygun gördüğü uygulama.

4. nikahın "dini" ve "resmi" olarak ayrıldığı sürecte yapılan işlere dini,peygamberi, yaratıcıyı şahit tutarak uygunlaştırılması ile "evliliğin" kanunlar nezdinde değil insanların kafaları nezdinde yasallaştırılarak peş peşe söylenen "boş ol" kelimesiyle bitirileceği fikri ile bürokrasi engellerine takılmadan işten sıyrılabileceklerini zannedenlerin yaptığı geçersiz işlem.

ne kadar zekisiniz değil mi?

evliliğin gerçekleşmesi için hem dini açıdan hem kanunlar açısından kurallar vardır hatırlatalım.

yetmedi mi benim tertemiz dinimi kirli düşüncelerle pisletmeye çalıştığınız?

5. 13 yasindaki kizda degil, direk dinde sorun oldugunu gozler onune seren uygulama

6. 13 yaşında bir kız henüz çocuktur. ne ruhsal açıdan, ne de fiziksel yönden evlilik gerekliliklerini karşılayacak olgunluğa ulaşmamıştır. bir kadın ve anne olarak bu tarz eril düşünceleri, ifadeleri kınıyorum.

dini nikah, resmi nikah olayını tartışmayacağım. körpe beden iştahını mantığa ve değerlere oturtmaya çalışan bu arızalı zihniyete tepkim.

bu coğrafyalarda daha kaç ünzile'yi koyunlarla takas edip ergin olmadan ana edeceğiz? düşündükçe deli oluyorum, sinirden ellerim titriyor. Uzak durun, bırakın çocuk kalsınlar çığlıkları boğuyor içimi.

tanım: bir hezeyan ifadesi.

7. uygun bulmadığımız ve tercihimiz olmayan gelişme.

olaya din kelimesinin katılması yapanlar için meseleyi kutsallaştırma çabası olmakla birlikte din karşıtları için de bir suistimal aracıdır.

8. Kendilerine ehl-i sünnet diyen birtakım hocaların peygamber efendimize iftira atmaları sonucunda ve bazı uydurma hadisleri kaynak göstermeleri sonucunda sanki islamiyette buna izin veriliyormuş algısı oluşturdukları durumdur. Aslında kendi sapkınlıklarına temel aramaktadırlar. İddia edildi gibi değildir. Peygamberimiz Hz. Ayşe ile evlendiğinde Hz.Ayşe 18 veya 19 yaşındadır. Uydurma hadis kitaplarına bakarsanız daha küçük olduğunu söylerler. Ancak İslam tarihini ayrıntılı okursanız tarihleri hesaplarsanız 18-19 olduğunu görürsünüz.

Peygamber efendimiz Hz. Fatıma'yı kendisinden istediklerinde henüz yaşı küçüktür demiştir. 15 yaşı küçük bulan peygamberin kendisinin daha küçük yaşta biriyle evlenmesi mantıklı değildir. Yani sünneti kaynak göstererek küçük yaşta evliliği caiz gören mollalara, din tüccarlarına, şeyhlere, sakallılara inanmayın. Onların kusurunu islamiyetin kusuru zannetmeyin.

Kur'anda da Nisa kelimesi yetişkin kadın için kullanılmıştır. Yani adet gören kadın değil. Akıl baliğ olma yaşı değil. Bedensel olgunluktan ziyade zihinsel olgunluğa erişebilmiş kişi olarak zikredilmiştir. Gelişiminin Bu da tabi 17-18-19 yaşlarında olur. Bir çok yerde de kendi kararlarını verebilecek yaşa erişmesi konusuna da değinilmiştir.

İradesi gelişmemiş kişiye kıyılan nikah ne derece geçerli olur o da dinen tartışılması gereken bir konudur. Çünkü nikahın farzı şahitler huzurunda karşılıklı irade beyanıdır.

9. tiksindiğim bir durumdur.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.