Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/yuruyen-merdivende-yurumek/
Yazdırılma Tarihi : 22 Nisan 2024 Pazartesi 09:25

Yürüyen Merdivende yürümek

 

 1. yürüyen merdivende yürümeden gitmek isteyenlerin sağ taraf geçerek, merdivende yürümek isteyenlerin sol tarafı kullanmasına müsaade etmesidir.

  yürüyen merdivende yürünmeli midir, birde bunun yürüyen bant modeli var.

  evet hala uykum açılmamış sabah sabah açılan konuya bak dediğim başlık.

  12.06.2015 10:22 Mütekabiliyet
 2. varacakları yere geç kalma ihtimali olan insanların bir kaç saniye daha zaman kazanmak adına yaptıkları bir eylemdir. özellikle metro giriş çıkışlarında sadece yürümeyip ikişer üçer atlayanlarına da rastlanmaktadır.

  12.06.2015 10:30 microoop
 3. ters istikametteki yürüyen merdivene binmekten daha iyi sayılabilecek bir durumdur...

  13.06.2015 09:18 **GAYE**
 4. büyük şehirlerde (yoksa metropol mü demeliydim) yapılması gayet normal olan davranıştır.

  misal istanbul'da her yürüyen merdiven, nerede bulunursa bulunsun, ister avm, ister metro, isterse cehennemin dibine inen bir merdiven olsun, her durumda sol şerit olası yürümek isteyenler için boş bırakılır. kendiliğinden bir yol açılır sol tarafta. merdivenin yazılımında var sanırsınız bu hareketi. oysa bu yazılı olmayan bir kural, bir teamüldür. bir yaşam biçimidir bu istanbul'da. bu o kadar böyledir ki, yürüyen merdivendeki haline göre bir insanın istanbul'da yaşayıp yaşamadığını, turist mi, günübirlik ziyaretçi mi olduğunu, ama ille de ve ille de istanbullu olmadığını anlarsınız.sol şeridi kapatıyosa, yürümüyosa, yer vermiyosa insanlara, ya psikolojik sorunludur, yahut da istanbullu değildir.

  büyükşehirlerde yaşanır genelde bu yürüyen merdivende yer verme işi dedik, dolayısıyla ankara'yı da dahil etmek gerekirdi ama naaayııırr...ankara'da bu işten haberi yoktur ankaralıların. onlar yürüyen merdivene sadece "binerler". evet evet kelimenin tam manasıyla binerler...ööööylece bindikleri basamakta da kalırlar. genci ihtiyarı farketmez bu ankaralıların genetik özelliğidir. üstüne üstlük acelesi olduğu için basamaklarda güç bela (sol şerit kapalı olduğu için) yürümeye çalışan insana da iyi gözle bakmazlar. cık cık cık laflarıyla tepkilerini belirtirler. ama bir gıdım dahi kenara kaymazlar. onlara göre yürüyen merdivende acele etmek adeta ayıptır, uğursuzluktur, günahtır haşa... o kadar naif, kibar bir ankaralı bile yürüyen merdivende bu özelliğinden kurtulur. sol şeridi kimselere açmadan bekler de bekler.

  ankara'da bir yürüyen merdivendeyseniz, dua edin de kısa sürsün yolculuğunuz...

  26.06.2015 09:00 med-czr
 5. yaya ulaşım esnasında yürüyen merdiven ya da yürüyen bantlar dinlenme fırsatı olarak değerlendirilebilir, bununla beraber yürüyen merdivende yürümekse hıza hız katmaktır.yürüyen merdivenler ya da bantlar insan sirkülasyonunun yoğun olduğu ve ulaşımın hızlanması istenen noktalarda kurulur.yani bu makinelerin amacı insanların yorulmaması değil yığılmaların ve tıkanmaların yaşanmaması, hızın artmasıdır.

  diğer insanların yığılmaması duyarlılığını gösteren ya da ulaşacağı yere daha hızlı ulaşmak isteyen kişilere engel olmamak adına yürüyen merdivende yayılmamak gerekir.özellikle metro, terminal, gar gibi istasyonların merdivenlerinde bavullar, eşyalar tam bir tıkanıklığa sebep olacak şekilde kullanmak yerine asansöre yönelmek daha mantıklı.

  29.04.2019 09:34 akademikbaytar
 6. yürüyen merdivende yürümek, merdiven sistemine zarar veriyor mu diye düşünürken zaten merdivenin her bir ring yapan halkasının tonajını düşününce biz üzerinde fazla bir yük yapmıyoruzdur sankim

  04.05.2019 23:53 jeklarit
 7. Hızına hız katma eylemidir. Sağ durur sol yürür. Küt diye solda duran ya da sağı solu kitleyen tipler size duyurulur. Yürüyen merdiven kuralıdır. Sağda durarak gideceksin ki yürüyerek çıkmak isteyenlere soldan yol açık olsun.

  05.05.2019 03:01 portakal cicegi2017
 8. Muhtemelen zamanla yarışan insandır..

  Ya da sabırsız insandır..

  Koşan merdiven üretseler keşke..

  biz de yürüyoruz zaten dimi ama (kıhkıhkıh)

  06.05.2019 11:20 l Hiçlik l
 9. acelesi insan davranışı

  ya da yetişmesi gereken bir yer vardır

  24.02.2020 16:25 KİMSE BİLMEZZ
 10. Yürürken uçuyormuş hissi yaşamak isteyen insan, az enerji harcayarak daha çok iş yaptığını hisseder.

  24.02.2020 16:43 Mavi Butterfly