1 2 3 4 5 6 7 8

Yunanistan

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. başkenti atina olan balkan ülkesi.

   
 2. türkiyeye diğer avrupa ülkelerine kıyasla benzeyen yönleri yani simitçileri, ayakkabı boyacıları v.s. olan bir komşu ülkedir.

  not: zamanında ülkemizi işgale kalkışmıştır

   
 3. yıkılsın yunanistan oyun havası vardır.

   
 4. Roma imparatorluğu ve ardından Bizans İmparatorluğu'nun günümüzdeki devamı sayılan ve Avrupalıların atası olarak gördüğü ülke

   
 5. hangi avrupalinin yunanlilari atasi olarak gordugunu merak ettigim ulke.

  oldukca sofistike bir ulkedir. felsefe derslerinden isimlerini hatirladigimiz cogu filozof, bu ulke sinirlari icinde dunyaya tesrif etmistir.

  kendilerini hellas, helenlerin soyundan gelen, olarak nitelerler. bayraklari mavi-beyaz renktedir ve bu renkleri ege denizinden ve yine bu denizin kopugunden almis olduklari soylenir.

  konustuklari dil sahsima cok fonetik gelir. ispanyolca'daki gibi "s" sesini kendilerine has bir bicimde telaffuz ederler.

  dunyanin en buyuk derbilerinden bir tanesine ev sahipligi yapar: olympiakos/panathiniaikos. e tabi gonlumuz yoncalar'dan yanadir.

  zeus'un hera ile didismesinden midir bilinmez; son zamanlarda ekonomik kriz ile bogusmaktadir.

   
 6. Bugun secim yapilan ve aşırı solcuların kazandığı ülke.

  Euro bölgesinin kaderi içinde oldukça onemli. Yunanistandaki ekonomik istikrarsızlık ve bu durumun değişmeyeceği yonündeki beklenti avroya ciddi değer kaybettirdi.

  Önümüzdeki aylarda yunanistan avrodan ayrılmak zorunda kalabilir.

  Laf arasında soylemek lazım ki,bu krize rağmen asgari ücret bizden 3 kat fazla.

   
  (Bkz: avrupa birliği)(Bkz: syriza)
 7. 2500 yıl önce de toprakları kültür ve sanat merkezi olan; mitoloji, felsefe, demokrasi, olimpiyat gibi terimlerin ortaya çıktığı, dünyanın en büyük ticari filolarına sahip ülke.

   
 8. geçen hafta imf ye olan borç faizini ödemesinin ardından bu hafta yapacağı ödemelere kilitlenen, bu gün yapılan maliye bakanları toplantısına kulak veren Avrupa ülkesi..

   
 9. fırsatım olsa dahi ziyaret etmek istemediğim, bedava bile git deseler zorda kalmadıkça gitmeyi istemeyeceğim balkan ülkesi.

  Aynı zamanda batı komşumuz.Tarihinden bu yana entrikalar,alavereler dalavereler,hile hurdalar,arkalarına haçlı ordularını alıp alıp fethetmeye kalkanlarla asla dost olamayacağımız, böyle adamların ülkesine gidip te onlara para kazandırmak istemediğim tarihin en eski devletlerinden biri.

   
 10. kemalizmin hüküm sürdüğü yıllarda(süremedi de azcık ucundan etkili olduğu yıllar diyelim) ebedi düşmanımız.

  adamların vizyonu işte, şimdi kaldık işid'e, pyd'ye.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.