1 2 3 4 5 6 7 8

avrupa birliği

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Avrupa kıtasındaki siyasi ve ekonomik iş birliğinin sağlandığı kuruluş. Hali hazırda 28 üyesi olan oluşumda 1960'lardan beri girmeye çalıştığımız ama bir çok sebeplede alınmadığımız birlik.

   
 2. Avrupa Birliği ya da kısaca AB, yirmi sekiz üye ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir. 1992 yılında, Avrupa Birliği Antlaşması olarak da bilinen Maastricht Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi sonucu, var olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na yeni görev ve sorumluluk alanları yüklenmesiyle kurulmuştur. 500 milyondan fazla nüfusuyla Avrupa Birliği, dünya ülkelerinin GSYİH'ye (nominal) göre sıralanışında nominal gayrisafi yurt içi hasılasının %30'luk bölümünü oluşturur.

   
 3. bi girebilsek ne güzel olacak dediğimiz birliktir. geçen yıllarda romanya, estonya, slovenya vs gibi ülkelerin bile kabul görüp türkiye'nin ise hala kapıdan girmeye çalıştığı oluşumdur. ama bilmezler ki bu anadolu halkı kapından giremezse bacadan deneyecektir.

   
 4. aslı ile kerem hikayesini okuyanlar avrupa birliği ve biz arasındaki tarihten kalma derin izleri bir kez daha görecekler ve nasıl ki aslı kereme yar olamamışsa avrupa birliği de bize yar olmaz.

   
 5. 28 üye içinde en sorunlu ve birliğin en yaramaz çocuğu olan Yunanistan'ın 6 mayıs taki imf'ye olan borç faizini ödemesiyle acaba dağılacak mı sorularını birkaç günlüğüne de olsa unutturan birliktir..

   
 6. almanya yıkılana kadar(bu da imkansız) dağılmayacak olan birliktir.

   
 7. yunanistanın kendisine vaatler verildiğini ama hala yerine getirilmediğini söyleyerek ateş püskürdüğü,atar yaptığı birlik.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.