1 2 3 4 5 6 7 8

yağmurlu havada evde kalma isteği

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. özellikle hafta içi çalışma günlerinde insanın adımlarının geri geri gitmesini sağlayan, istemeye istemeye de olsa zorla işe gitmesine sebep olan hissiyattır.

  evde kalınıp, güzel bir uyku çekildikten sonra kahvaltının ardından sıcak çayın alınıp dışarının izlenmesi istenilen durumdur.

  tatil günlerine denk gelmesi halinde insandaki huzur ve mutluluğu tavan yapar.dışarıda havanın kötü olmasından dolayı,insanın sıcak yuvasında oturması ailesiyle birlikte vakit geçirmesi özellikle çocukların özlediğidir,istediğidir.

   
 2. ıslanmaktan, çamurla haşır neşir olmaktan ve yağmur yağmasından hoşlanmayan kişilerde vuku bulan durumdur. hava yeterince iç karartıcıdır ve ıslak kıyafetlerle dolaşma düşüncesi dışarı çıkma isteğini köreltir.

   
 3. havanın kapalı olması, hala gün ışımamış izlenimi vermesi ile kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkilemesi ile evde kalma isteği. bu tarz havaları bir çok kişi sevmez, en iyisi evde kalıp, uyumaktır ya da yağan yağmuru izleyerek kapalı havanın stresini insanın üzerinden atmaya çalışmasıdır.

   
 4. yağmurlu havada yapılabilecek en güzel şeyin sıcak bir içecek ile pencere kenarına oturup yağmurun yağışını izlemek ve sesini dinlemek olduğu bilindiği için insanın evden çıkmak istememesi durumudur. tabii yağmurda yürümeyi ve ıslanmayı seven insanlar da vardır, ancak genel çoğunluk yağmuru uzaktan sever ve evde oturmak en güzel seçenektir. mecbur olunmadığı sürece dışarı çıkılmamalı ve yağmurun -uzaktan- tadı çıkarılmalıdır.

   
 5. karlı havalarda olmayan histir. zannımca bu şekilde düşünmeye yağmur yağması için kara bulutların toplanması neticesinde etrafın insanın içini karartıcı bir renge bürünmesi sebep oluyor.

   
 6. başlığa her baktığında "yağmurlu havada elma yeme isteği "olarak okuyan,yahu ne alaka şimdi? diye yüzünü burusturan x isimli yazarın sonunda doğru okumasıyla idrak ettiği başlıktır.ve evet herkesçe hissedilen gerçektir.

   
 7. dışarıda oluşan bulanık ve karanlık havadan dolayı ortaya çıkan istek. yağmurda kimse ıslanıp çamura bulanmak istemez. arabayla da olsa yine de yağmurlu havada dışarı çıkılmak istenmez. yani her türlü istenmiyor. o zaman neden bu kadar insan dışarıda? zorunluluk. gitmesi gereken, yetişmeleri lazım olan yerler vardır. yoksa insan deli mi ıslana ıslana gitsin bir yere. simsiyah bulutlar çökmüş gök gürültüsü, sağanak yağmur ve gri bir hava.. oturup pencere kenarında kahve içmek varken deli mi bu insanlar ıslanıyorlar? hayat bu kadar acımasız işte.

   
 8. 'yağmurlu hava' ve 'evde kalma' söylemlerinin terslerini; -matematikteki bir fonksiyonun tersini alır gibi- alırsak:

  'güneşli hava' ve 'evlenme' söylemine ulaşılabilecek konu.

  yani: 'güneşli havada evlenme isteği' ifadesine ulaşabilir miyiz?

  kafam karıştı biraz.

  zaten bugün de güneş pas vermiyor buraya.

  güneşin olmaması evde kalma sebebimiz olsun.

   
 9. yorgunluk ve istemsizlikle beraber haftasonlarında istirahat için geri çevrilmeyen davranışlardandır. özellikle sonbahar vakitlerinde hafta sonu yağmur yağarken elinde bir bardak kahveyle evde sevilen bir hobiyle uğraşmak insana huzur vermektedir. ayrıca yağmur yağarken uzanıp hayaller alemine dalmak da ayrı bir huzur verir insana. dışarıda yağan yağmur sesiyle gelen uyku da vazgeçilmezlerdendir. kapalı olan havada insan karamsarlığa kapılır ve dışarı çıksam da yapacak bir şey olmayacak, vaktim kötü ve can sıkıcı geçecek diye insan dışarı çıkmak istemez.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.