1 2 3 4 5 6 7 8

uykusuzluk

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. uykunun olmaması nedeniyle vuku bulan uyanıklık durumu, uykusuzların içinde bulunduğu durum ve dahi uykusuzların konduğu kaptır. uyku ya kaçar ya gelmez, yada gelir de uyunmak istenmez. uykusuzluğun nedenleri, kafein, stres, üzüntü, heyecan, mutluluk, zorunluluk yada kronik yada kronik olmayan hastalık olabilir. yada arpası fazla gelmek deyimindeki arpalardan bolca yiyerek enerjisini bitiremediğinden kaynaklanabilir bu durum. ileri derece hastalık haline gelmiş şekli insomniadır. "cin gibi olmak" deyiminin anlamlarından birisini de taşır. cin gibiyim hiç uykum yok cümlesinde olduğu gibi. uykusuzluğun bünyeye 2 tür etkisi vardır. ilk etki enerji patlamasıdır ve ikinci etki ise enerji patlama sürecinin bitmesiyle zombi gibi uyuya kalmaktır. ayrıca konuyla alakalı olarak başa dönersek zombilerin koyulduğu kaba da zombilik denir. sonuçta bilgilerin doğruluğunu kimse garanti etmiyor sözlüklerde. ya doğruysa?

   
 2. başında kara gölgeler dolanır ,kulaklarında uğultular,korku mu heycandan mı bilinmez bi kalp çarpıntısı vardır ve gözlerin bu telaşta kapanmak bilmez ya..işte öyle bir durum..

  gönül hep uykusuzdur.

   
 3. beynindeki bazı parçaların yanması sonucu uyumama durumudur.

  hafta içi temposundan sonra, hafta sonu mışıl mışıl uyumak yok artık. daha erken bile uyanmak söz konusu. hatta sabahın ikisi, üçü, beşi..

  artık sırf hafta sonu çalışıyor diye sizi uyandırmak isteyen dostlarınızı bile şaşırtacak dereceye gelebiliyorsunuz.

  -günaydın, hala uyuyor musun tembel şey?

  -hayır canım senden önce uyandım

  uyku küstü bana sanırım. çok da önemli değil ben de ona küstüm.

  (tebessüm)

   
 4. bilişcil ve psikomotor performans kaybı düşük yaşam kalitesi artmış sağlık harcamaları artımış iş okul devamsızlıgı ve artmış duygudurum ve anksiyete bozuklukları veya madde kullanımı ile ilişkili olandır.

   
 5. Uyuma güçlüğü

   
 6. uyanıkken görülen kabustur.Yapılacak her şey biter hala uyumamak için bin tane tilkiyi beyninde ağırlıyorsundur. Uyuyamadıgın için çalışayım biraz dersin , kendini saçma sitelerde hayata tutunmak için on sebep başlıklı yazıda bulursun. Gülücük

   
 7. kaybedilme süresi çok kısa olan uyku durumudur. kimi zaman akla yar gelir, kimi zaman borçlar... kimi zaman yarının birikmiş işleri, kimi zaman yalnızlığın uyku kaçıran asilliği...

   
 8. çeşitli sebeplerden dolayı uykunun yeterince alınamaması durumu.

   
 9. bugün yaşadığım durumun tarifidir. geceyi sitede geçirince uykudan fedakarlık ederek daha az uykuyla uyanma durumudur

   
 10. kişilerde yaralanmalara, unutkanlığa, yorgunluğa, dikkat eksikliği gibi insan üzerinde birçok yan etkiye neden olabilecek bir problemdir..

  ayrıca 2002 yapımı asıl ismi insomnia olan christopher nolan filmidir. al pacino, robin williams gibi ünlüler oynamaktadır..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.