1 2 3 4 5 6 7 8

ucuz mal alacak kadar zengin değilim

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kimilerine göre ingiliz,kimilerine göre iskoç atasözü olan ama sürekli birilerine atfedilen anlamlı söz.ucuz etin yahnisi yenmez anlamındaki, ucuz olan bir nesnenin illa bir sıkıntı çıkaracağını ve kaliteli olan ürünlerin uzun vadede her zaman daha kullanışlı ve sağlam olduğunu belirten cümle.

   
 2. Vehbi Koç söylemişti diye bildiğim, demek ki o da bir yerlerden okumuş ya da duymuş diyebileceğim sözdür. bütün bu ucuz pahalı ikilemlerinden kurtulmanın en pratik yolu hiç almamaktır. Buna gerçekten ihtiyacım var mı, bunu ne ile ikame edebilirim diye sorunca mesela evde 5 çeşit makas, 30 çeşit tabak çanak, zibilyon tane her gün tozunu almak zorunda kalacağımız ıvır zıvıra gerek kalmaz. Sahip olunan şeylerin çokluğu zaten kendimizce kısıtlı olan zamanımızı çalar. Bizim buralarda ...çmadığı ocak başı kalmadı diye bir söz vardır. Aşırı maymun iştahlı, her yeniliğe atlayan, her tarakta bezi olan insanlar için kullanılır. Tercihlerimizin sınırlı ve net olması daha düzgün yaşamayı başarmamızı sağlar. Sonuçta her tercih de bir vazgeçiştir ve insan yapamadıklarını hesaplayıp hayıflanmayı da bırakmalıdır.

   
 3. Ucuz mal görünce atlayan bir millet olduğumuz için, çok da takmadığımız söz.

  yoksa a101'ler de ve Bim'ler de uzun kuyruklar oluşmazdı. hatta marketler açılmadan, kapısında insanlar bekliyor. çoğu kadın ama onlarda tasarruf yapmaya çalışıyorlar.

  ucuz diye aldığım ve elimde kalan çok şeyde olmuştur. alıyoruz, almıyoruz dersek yalan olur. alma sebeplerimiz de var, pahalı bir ürün almaya paramız yok. ekonomi çok berbat bir durumda. bir ay önce aldığımız ürünü, öteki ay pahalanmış olarak buluyoruz. öyle yüzde birlik bir zam da değil. bunun en iyi örneği ayçiçek yağları. bir ay önce aldığın 50 liralık ürün, şimdi olmuş 60 lira. bir ay içerisinde bir ürüne 10 liralık zamda ne, el insaf.

   
  (Bkz: bim)(Bkz: a101)(Bkz: a101'de iki kadının düdüklü tencere için kavga etmesi)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.