1 2 3 4 5 6 7 8

tüfek,mikrop ve çelik

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Fizyoloji Profesörü Jared Diamond'ın, Ülker İnce tarafından çevirisi yapılarak Tübitak Popüler Bilim Kitaplarınca basılan tarih kitabı.

  Kitap, "Neden Avrupalılar Amerika'yı keşfetti de Amerikalılar Avrupa'yı keşfetmedi?" basit sorusundan yola çıkıyor ve insanlık tarihi boyunca gelişen pek çok olayın ayrıntısına inerek insan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerini sorguluyor, günümüz dünyasını biçimlendiren etmenlerin izlerini sürüyor.

  Amacına ulaşmak için de tarih biliminin dışında biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından besleniyor.

   
 2. 90'lı yıllarda falan oturduğum çay bahçesinin garsonu gelip "abi bende böyle çok okuyordum bu kafayı yiyecek, delirecek sonra da dediler beni Bingöl'den İstanbul'a yolladılar. Bence sende okuma dediği" kitap. Aklımda kalanlar;

  - Güney/Kuzey Kore karşılaştırması

  - Nohutun atasının Türkiye'nin güneydoğusunda olduğu

  - İcat mı ihtiyaçtan doğar, ihtiyaç mı icadı doğurur

  - Kızılderililer neden gelişemedi

  - Kitabı bitirmek için büyük bir sabır gerektiği.. öyle sanıyorum ki belgeseli gösterime girmiş, kitap okumaktansa belgeselinin izlenmesinin bazı tatlar eksik kalacaktır elbette ancak zaman açısından daha faydalı olacağını düşünüyorum

   
 3. jared diamond'ın özetini okuyarak satın aldığım, ancak henüz okuyamamanın hüznünü yaşadığım tarih kitabı. korona-pandemi dolayısıyla tam kapanmanın yaşandığı bu fırsat günlerinde okumak için sıraya koyduğum ilk kitaplardan biri, belki de birincisi olacak. bitince yorumumu da paylaşacağım.

  not. kitabın ismi biraz "taş, kağıt, makas" oyunundaki, ardaşık benzerliği çağrıştırıyor. -tebessüm-

   
 4. Jared diamond'un Tübitak'ın popüler bilim kitapları kapsamında yayınlanan eseri.

  İyi tarafından bakmak gerekirse henüz okumamış bulunduğumuz eserler potansiyel iyi vakit geçirme ve mutlu etme araçları olarak hayatımızdaki yerlerini korumaktadırlar.

  Zaten Tübitak yayınlarının en önemli özelliği tekrar tekrar okunabilir kitaplar yayınlamalarıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.