1 2 3 4 5 6 7 8

tekrar izlenmek istenen filmler

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. önceden izlenmiş ama her izleyişte tekrar tat alınabilen filmlerdir. izlenmek istenmesi eskimediğini gösterir. her izleyişte yeni bir tat alınabilir filmlerdir bunlar. ben zaten sevdiğim filmleri 2-3 kere izleyebilme potansiyeline sahibim ama bunlar farklıdır. klasik eserler olabilir.

  mesela schindler'in listesi. tekrar tekrar izlenebilir ve izlemek isterim. mükemmel bir baş yapıttır.

  türk filmlerinde ise televizyonda devamlı dönmesi ve tekrar tekrar verilse de izlenebilir olanlar kemal sunal'ın filmleridir. mesela şuan kapıcılar kralı veya kibar feyzo şahane giderdi.

   
 2.  
  (Bkz: esaretin bedeli)(Bkz: Yüzüklerin Efendisi)
 3. defalarca izlense doyulmayacak olan filmlerdir. bir kaç kez izlenmiştir lakin her zaman aklın bir köşesinde yer etmiştir. ne zaman izlenecek bir film aransa, "dur bir daha izleyeyim" dediğindir. her defasında aynı heyecanı ve duyguyu yaşatandır.

   
  (Bkz: esaretin bedeli)(Bkz: yeşil yol)
 4. beğenilen filmler bir yana, ilk izlemede anlaşılamayan filmlerin de dahil olduğu grup.

  bazı filmler seyredilince yüzeysel olarak anlaşılsa da, içerdiği mesajlar ve alt metinleri, varsa felsefesi tekrar tekrar seyredilince anlaşılabiliyor. " open your eyes", ya da onun daha tatlı versiyonu olan "vanilla sky" benim için böyledir.

   
 5. bir kez izledikten sonra "işte bu benim hayatımın filmi" dediren filmlerdir.tıpkı bir dostun ya da yakının görmeyince özlenmesi gibi,bu filmlerde belli süre izlenmediği zaman özlenir.ki benim için bunlar, esaretin bedeli ve 3 idiots filminden başkası değil.

   
 6. Çok istiyosan açıp izlersin zor bir şey değil ki dediğim filmlerdir. Hiç olmadı yeni bir film izlemek yerine bunu açar izlersin. Yani istersen zaten izlersin. bir sonraki adımda ne olacağını bildiğin film o kadar da heyecanlı olmuyor. O yüzden sırf beğendim diye bir filmi tekrar izlemem. Çok beğendiğim bir film olur ancak bir kaç sahnesinde ne olduğunu unutmuşumdur o zaman tekrar da izleYebilirim. Çünkü zaten izlenmemiş o kadar yeni film varken niye izlediğim bir filmi izleyeyim ki.

   
 7. her izlendiğinde artan bir tat bırakan her seferinde dahada beğenilen filmlerdir

   
  (Bkz: titanic)(Bkz: selvi boylum al yazmalım)(Bkz: yeşil yol)
 8. persona, idioterne, lost highway, bulut atlası, dogville, kosmos, mullholland çıkmazı, gibi bir izlemeyle anlaşılmayıp sizi anlam karmaşasına sokan filmlerdir.

   
 9. yeni filmlerden istediği tadı alamayan insanın, yıllar önce izlemiş olmasına rağmen oturup yeniden izlediği filmlerdir. kişi bir şekilde o filmlerde kendi hayatıyla bağlantılı bir şeyler buluyordur ve izledikçe kendini iyi hissediyordur, bu nedenle tekrar tekrar izlemekten usanmaz. bu filmlerin arasına yeni bir film girdiğinde ise, onu da tekrar izleyeceği günü sabırsızlıkla bekler. bazı kitaplar da böyledir. iyi ki varlar.

   
 10. etkisinde kalıp çok beğendiğimiz ve hayranlık duyduğumuz filmlerdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.