1 2 3 4 5 6 7 8

tarih yazmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. elde edilmesi güç,kırılması imkansıza yakın ve çok büyük çapta ses getirecek başarıya imza atmak,başarı elde etmek anlamlarında kullanılan deyim.

   
 2. fatih terimin yıllardır yapmaktan bıkıp usanmadığı utanmadığı deyimdir...

   
 3. Bir başarı kazanıp tarihte anılmaya değer olmak

   
 4. olumlu anlamda kullanılabildiği gibi olumsuz olarak ta kullanılabilen deyim.

   
 5. Resmi ideolojilerin yaptığı şeydir. Bir gerçek Tarih vardır,onu çok az kişi bilir; bir de böyle Tarih yazıcılar vardır.Tarihi nasıl görmemizi isterlerse, öyle gösterirler.

   
 6. tarih yapanların aklına gelmeyen, geçmişe yönelik imaj çalışması...

  tarih, muktedirlerin istek ve ihtiyaçlarına göre veya kullanılabilirliğine göre şekillendirilir.

  Bu konuda George Orwell'in distopyası 1984'te çok çarpıcı ütopik örneklemeler mevcut.

   
 7. 15 temmuz gecesinde yaşanan durum. öyle bir tarih yazıldı ki herkesin ağzı açık kaldı.

   
 8. spoiler

  tarih yapmak kadar mühimdir. tarih yazanların tarih yapanlara sadakati söz konusu değilse, hakikat yerini magazine bırakır.

   
 9. yaptığı bir eylemle adını uzun süre unutturmamaktır

   
 10. Çoğu kez objektif olarak yapılamayan ,bizim ulkemize kadar resmi tarihle, alternatif tarih arasında uçurumlar olan olay ,kurnazlık .Hiç bir ülkede bu kadar tezata rastlamazsiniz.

  Tarihçilikte yapılan kurnazlıklardan biri;

  ""Bir hüküm tayin edip, sanki hüküm kesin doğru imiş gibi, bu hükme göre kurbana suç isnat etmektir"". Böylelikle farklı fikirde olan okurlar bile, fikrin temelini teşkil eden hükmün doğru olup olmadığını hiç sorgulamadan bu tuzağa düşüp kendilerini savunma da bulurlar.

  Mesela; Batı medeniyetinin en doğru medeniyet olduğu hükmünü ogretmislerdir,ve bunu sorgulatmazlar,sonra da bu peşin hükme göre, Osmanlı sultanlarını Batılılaşmak için gerekli reformları yapmamakla, devlet adamlarını gericilikle suçlayabilirsiniz, karşı tarafta sultanların aslında bazı reformlar yaptığını, falancanın o cemiyete aslında girmediğini söyleyerek onları müdafaa etmeye çalışacak ve tuzağa düşeceklerdir.

  Başka bir misal; bir cemiyetin zararlı olduğunu ilan edersiniz. Sonra; bu cemiyet mensuplarını hainlikle itham edersiniz.Mesela; Galileo ve Bruno gibi adamların masum birer fen adamı olduğu hükmünü verirsiniz. Sonra da; bunları sorguladığı ve cezalandırdığı için engizisyonu, kiliseyi, yani aslında dini; fenne, terakkiye (terakki ne demekse?) karşı çıkmakla suçlarsınız.Kendilerine ezberletilen kalıpları papağan gibi tekrarlayan bazı tipler, hâlâ Brunoyu, Kilisenin, yani dinin yok ettiği bir bilim şehidi olarak gösteriyor.

  Bruno, Venedik tarafından tutulmuş bir casustu ve vazifesi Avrupada Bâtınî bir network kurmaktı.

  Size gelişme yolunda, ilim bilim yolunda coğrafi keşif derler,kan ve gözyaşı ile dolu zulümleri ve dökülen kanları anlatmazlar

  Kendinizi biz neden yapmadık derken bulursunuz ,ölen 150 milyon insanı bilmeden.

  Matbaayi kitapla bilim teknikle bagdastirirlar,ölen kişilerin terekelerinde ki miras olarak bırakılan yazma eserleri ve bunun mecburi yazilmak zorunda olduğunu bilmezsiniz bile.

  Bu öyle bir şeydir ki bir yerlere zorla para ile gönderilenler kahraman olurken,bunu yapanlar hain olur,sen devletin bekasi için evladını, en kiymetlini verirsin seni zalim olarak anlatırlar,hele de irk üzerinden muhatabini hainlikle suclayanlar ,savundukları taptıkları kişi/ kisilerin ,yine taptiklari ,yucelttikleri ırka mensup olmadığını bile bilmezler,Selanikli sebatayistlerin Türklükle ne ilgisi var diyemezler,sorgulayanlar da susmak zorundadır.

  Daha bin tane örnek yazılır

  Bkz:Mehmet Hasan bulut hocam

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam