1 2 3 4 5 6 7 8

söz vermek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bir şeyi kesin olarak yapacağım edeceğim diye kesin olarak belirtmek.

   
 2. bazıları için yasalardan daha önemli olan davranıştır. bu bazılarının toplumda ki sayısı o toplumun kalitesi için belirleyicidir.

   
 3. Bir işi yerine getirmek için verilen vaat

   
  (Bkz: vaat)
 4. "Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın" dır.

   
 5. bir şeyin tarafımızca yapılacağı hususunda karşımızdaki insana garanti vermek için yaptığımız eylem. insanları zor durumda bırakmamak için çok da ciddiye alınmaması gerektiğini düşünmekteyim, sonuçta insanızdır, her söz yerine getirilemez.

   
 6. büyük sorumluluk altına girmektir.verilen söz karşı taraf için az ya da çok önem arzettiğinden bunun gerçekleşmemesi hayal kırıklığına ugratmak anlamına gelir.en kötüsü de inandırıcılığını kaybetme korkusu yaşar.ya soz verilmemeli,verilince de ne pahasına olursa olsun tutulmalı.

   
 7. senet vermekten daha değerli olan, yükü ağır bir sorumluluktur.

   
 8. Borçtur.

  Söz vermek vaat etmeye ve seçim meydanlarda söylenen yalanlara benzemez. Söz verdiyseniz lütfen yerine getirin. Erkek kişi söz veriri adam olan kişi verdiği sözü tutar. Mert insan verdiği sözü zamanında yerine getirir, namert insan ise verdiği sözden döner durur. Sen sen ol mutluyken söz verme. Üzgünken cevap verme. Öfkeliyken karar verme.

  Verilen söz, vaktinde verilmesi gereken bir borçtur. Hz.Ali

   
 9. Bir dönemin en güvenilir ödeme aracıydı, şimdi esen yeli.

   
 10. Karşılığı da söz almak olan sorumluluk sahibi insanların gösterebileceği bir eylemdir. Sözünü tutacağını düşündüğünüz insanlardan aldığınızda bir anlamı olur, yoksa söz kalabalıklığından başka birşey ifade etmez. O yüzden çevremizde, habire boş vaatler verip, şunu yapacağım, bunu yerine getireceğim, artık böyle davranacağım gibi sadece sözlerle bizi oyalayan insanlar yerine, yapılması gerekeni söze dökmeden, direkt eylem ve davranışları ile uygulayan ve hissettiren insanlara yer vermeliyiz. Yoksa ömrümüz söz verip tutmayan insanların, sözlerini tutmasını beklemekle geçer.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam