1 2 3 4 5 6 7 8

sokak hayvanları

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. çaresizlerdir. zavallıdırlar.

  Mart 2019 seçimi belediye seçimleri bu çaresizlere bir ilaç olabilir aslında.

  İmkanı olan lütfen bir tane sokak hayvanı baksın. zor bir şey de değil hani bir kap su, bir kap ekmek...

   
 2. rahatsızlık gidericidir.

  https://www.memurlar.net/haber/815329/doktor-tavsiyesiyle-sokak-hayvanlarinin-dostu-oldu.html

   
 3. annesiz, yuvasız, aç, susuz, barınaksız, sevgiden mahrum yaşayan yavrular.

  hele ki kucağınızda o çok sevdiğiniz, iyice hane halkından kabul ettiğiniz ponçik evcil hayvanınız varsa, iyice iç burkan görüntü.

   
 4. genelde korktuğumuz hayvanlar.

  kış aylarında köpekler daha fazla saldırgan oluyor ve sürü halinde geziyorlar. onları gördüğüm zaman yolumu değiştireceğim bir yer varsa değiştiriyorum. Yoksa işte orası çok kötü oluyor. geçenlerde biraz uzakta iki tane köpek gördüm. yanıma gelmezler diye dua ederek gidiyordum ki, arkamdan ayak seslerini duydum. bir anda bağırmaya başladılar, gayri ihtiyari çekilin şurdan diye bağırdım. nasıl oldu bilmiyorum ama karşı yola gittiler. üzerime gelselerdi ne olurdu bilmiyorum. köpekleri seviyorum ama sahipleri yanındayken ya da yavru iken. korkmamın sebebi de belki, küçükken çok fazla köpek tarafından kovalanmamdan kaynaklanıyor.

  yine de çöpün kenarına mutlaka açığa yiyecek koymaya çalışıyorum ya da susamış köpek ya da kedi gördüğüm zaman mutlaka eve gider bir şekilde su vermeye çalışırım.

   
 5. halk sağlığı açısından ciddi tehdittir.

  kontrolsüz şekilde çoğalan sokak hayvanı nüfusu, bu hayvanların yaşam kalitelerinin düşmesine, hayatta kalamayacak kadar zorlanmalarına, kendi popülasyonları arasındaki rekabetin artmasına sebep olmakta. başıboş sokak hayvanları için rehabilitasyon programları başlamazsa yakında kedi köpek gibi sokak hayvanları hastalıkların taşınması, sokak hijyeni problemleri, saldırı riskleri gibi tehditler oluşturacaktır.

  çözüm sokak hayvanlarına yem, su, mama vermek değildir. emin olun sokak hayvanı problemi bu şekilde daha da artar. bizim yüzümüzden sayıları hızla çoğalan sokak hayvanlarının refahını sağlamak da yine bizim görevimizdir. sansasyonlar ve manipülatif olaylar bir kenara bırakılıp gerçek anlamda hayvan refahı sağlanmak isteniyorsa, bütün dişi sokak hayvanları kısırlaştırılmalı, tamamı kimliklendirilmelidir. üremeleri kontrol altına alınan sokak hayvanlarına ölene kadar da beslenme ve barınma imkanı sağlanmalı veya sağlanmaya çalışılmalı.

  yaşanan bu saçmalığın en büyük sebebiyse sahte hayvanseverlerdir. hayvanı al besle on tane enik yapınca sal sokağa, sizin yüzünüzden sokakta yaşamak zorunda olan binlerce sokak hayvanı var. sorumsuzlar sürüsü sizi...

  öyle hayvan sahibi olmak da kolay olmamalı. aynen evlat edinir gibi yasal yükümlülüklere bağlanmalı. sahiplenilen hayvan ve alt soyuna bakma yükümlülüğünü kabul edemeyecek olan, bu sorumluluğu yerine getiremeyecek olan şaşkınlara bu canlar emanet edilmemeli. gerçi kimsenin emanet ettiği de yok çoğunun hayvanlarla ilişkisi 'parasını verip satın al sonra da hürriyetinden yoksun bırak, esir et' ilkesine dayanıyor.

  evrimsel süreçte bu hayvanların doğal gelişim haklarının elinden alınması mı dersiniz, insanlar yüzünden hızla artan nüfuslarına bağlı olarak yaşadıkları rekabet mi dersiniz, kendi doğal ortamları yerine insana bağımlı yaşamaları mı dersiniz neresinden tutulursa tutulsun sadece sevdiği için, duygusal tatmin yaşamak için bu hayvanları sahiplenenler zalimdir.

  sokak hayvanlarıyla ilgili oluşturulmaya çalışılan kamuoyu bu doğrultuda olmalıdır.

   
 6. "insan" muamelesi yapılması gereken hayvanlardır.

  nasıl "sokak çocukları" nı olağan görmüyorsak, "sokak hayvanları" nı da olağan göremeyiz.

  "insan" kabul edilmeleri halinde çözüm üretmek daha kolay olacaktır.

   
 7. Ülkemizde saçma salak erkeklerin cinselliğini yaşadığı canlılardır.

  Maalesef ki maalesef sosyal medya aracılığıyla sayılarının hiç de az olmadığını görebiliyor, haberdar olabiliyoruz.

  Ar kalmadığından gün ortasında sokak ortasında mahallenin köpeğini sevme bahanesiyle hallenen iğrenç insanlarla aynı havayı soluyoruz.

  Ya da mahallenin dedesi dediğiniz pisliği köşebaşında pantalonunu indirmiş köpekle ilişkiye girerken görüntüleyebiliyorsunuz.

  Köpek lan onlar köpek. Rezil varlıklar.

  SOkak hayvanları onlar. Mahalleni koruyan, kollayan, kimseye zararı olmayan. İki lokma yemek ve ara sıra gerçek sevgi isteyen sadık dostlarımız onlar.

  Senin uçkurunu çözeceğin canlılar değil onlar.

  Türkiyede insana bile değer verilmezken maalesef sokak hayvanlarımız için iyi temennilerde bulunabilmeyi istemek çok ütopik.

  Çocuklarınıza a, b, c den önce hayvan sevgisi ve merhameti aşılayın. Aşılayın ki ileride sapkın, cani ve ruhsuz bireyler olmasınlar. Kısacası hödük olmasınlar.

   
 8. sokakta yaşamaya mecbur bırakılmış hayvanlardır.hayvanın doğası sokak değildir. binalar, arabalar değildir.insanın doğası da aslında bunlar değildir de neyse oralara girmeyeyim. hayvanlar bu karmaşanın içinde hayatlarını sürdürme çabasındadır. avrupa ülkelerinin pek çoğunda sokak hayvanı yoktur. ya evlerde ya da barınaklarda iyi koşullarda bakılıyor, üreme durumları da kontrol altına alınıyordur. hayvanlara karşı duyarlı olmak, sevmek, ilgilenmek medeniyet göstergesidir. ancak takıntılı olacak kadar da aykırı sevgilere de karşıyım. aç bir kedi ve köpeği gördüğündeki vicdani sızı, aç, ayakları çıplak bir çocuğu gördüğünde sızlamıyorsa onda bir tuhaflık var demektir. insanlık, bütün canlılara merhametli olmaktır. elinden geleni yapabilmektir. güzel yüreği olan her insan insana, hayvana, bitkiye değer verir. ben sokaktan bir can kurtardım. keşke herkese yetişecek gücüm olsaydı.

   
 9. Sokak hayvanlarını beslemeyi uygun bulmuyorum. doğal döngüye net bir müdahaledir.

  Kendi içgüdüleriyle beslenmeyi ve hayatta kalmayı becerebilmeliler.

  Doğal seçilim gereği başarılı olamayan elenmelidir.

  Ancak şehir hayatının doğal dengeyi katletmesinden dolayı bizimle birlikte yaşamak zorunda olan hayvanların dengesiz bir şekilde çoğalmasının önüne geçilemedi.

  Ayrıca hayvanlara verilen hazır gıdalar tam bir kanserojen deposu ve sokak hayvanlarının beslenmesi için oluşturulan kamuoyu baskısının arkasında mama üretici lobisinin olduğunu da unutmamak gerek.

   
 10. korkulu rüyamız olan hayvanlar.

  biz korkuyoruz ama onlar da bu soğuklarda bize muhtaçlar. çöpler buz tutmuş durumda, istese de orada yemek bulmada sorun yaşayacaklar. imkanımız doğrultusunda onlara yiyecek ve su temin etmeliyiz. zaten kediler bu soğukta yaşayamazlar, kendilerine kuytu bir yer buldular.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam