1 2 3 4 5 6 7 8

seyyanen zam

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. memur-sen'in isteyip de alamadığı ancak hükümetin kamu işçisine teklif ettiği zamdır. yüzde 14 zamın üstüne tabi..

  memur ister onlar işçiye verir. biz zaten biliyorduk bu hükümetin memur düşmanı olduğunu da bu kadar açık seçik de gözümüze sokulması artık ben sizin oyunuza kalmadım anlamına gelir. o gün de gelir. keser döner sap döner gün gelir hesap döner..

   
 2. herkesin maaş farkı fark etmeksizin aynı tl tutarında aldığı zam.

  örneğin 3000 tl maaş alanında, 10000 tl maaş alanında standart 500 lira zam alması gibi.

   
 3. taşerondan kadroya geçen işçiye yapılan 500 liralık zamdır. memursen 600 lira seyanen zammı alamazsanız bittiniz. bu gidişle haritadan siinirsiniz..

   
 4. bugun yatan zamlardır.

  farklarla birlikte yatırmışlar

   
 5. henüz hesapta görünmeyen; harçlık gibi zam benzeri taahhütlerdir. :)

   
 6. Bordro çıkmış lakin hesaba girmemiş olan para :)

   
 7. "Eşit" ama "adil" olmayan zamdır. Zira kimisine %90lara yakın zam gelmişken kimisis %40 küsürlerde sürünmüştür.

  Halbuki o kariyeri yapmak için kaç sene işsiz kalınmış, sınavlardan sınavlara koşulmuş, kpss dereceleri yetmemiş kurumların iki aşamalı sınavları geçilmiş, yabancı diller belgelenmiş, tezler yazılmış savunulmuş, yeterlilik sınavları aşılmış, temsil için son mülakatlar da geçilmiş belirli daha da sayılamayan birçok aşama ve tecrübe kat edilmiştir ki okurken bile yorulmuşsunuzdur.

  Bu kariyer yapan memurumuz nezih bir semtte kiraya taşınmış, ev sahibi ile üslubunu bozmadan hemen her sene stresle laf anlatmaya çalışan, çocuğunu koleje başlatmış, yılda 1-2 kez tatil yapabilen az da olsa kültür sanat hobisine yetişebilmek için yine çalışmak zorunda olan diğer eşiyle baş koymuştur. Tabi zaman zaman yemek ve ev temizliğine ve çocuk ufak ise bakıcıya da ayrı bir dış kaynak ayırmak zorunda olan bu eşler ayrıca resmi kıyafet (kaliteli takım elbise, gömlek, pantolon, etek, ayakkabı, aksesuar vs...), ciddi bir saç cilt diş spor vs öz bakımına da yüksek harcama yapmak zorundadır çünkü üst yönetim ile iç içedir hemen her gün bir toplantısı, mevzuat çalışması, denetimi ve ilgili kamu-özel sektör paydaşlarıyla bir araya gelmektedir. Kendi özlük hakları gayet az artarken, sayılan harcamaları özellikle kira ulaşım eğitim tatil vs %100-%400 arasında artışlara gark olmuştur.

  Ama en düşük gelirli ve bu basamakların sadece kpss kısmını atlatıp ucuyla masasına geçen, muhtemel yaşam koşulları düşük bir semtte kiralık ya da ana babadan kalma evinde oturan, eğitim hobi tatil kültür sanat gibi konularda ilave para harcamayı seçmeyen ve harcayanı hor gören, sigara gibi alt kültür alışkanlıkları olan, arabalı arkadaşlarına yanlayan ya da deodoranta dahi harcamayı boşa gördüğünden toplu taşımada insanları darlayan şahsımıza seyyanenle daha iyi bir fırsat sunulmuştur. Eşi de çalışmaz evde rahat oturur. Ya ben eşimi çalıştırmam (böyle bir hakkı nereden görüyorsa) bakıcılar eline bırakmam, rahat ettiririm diyerek eşi çalışan meslektaşlarına da güya dokundurur. Bu arkadaşımızın genel harcamaları ise yaşam standardı değişmediği/iyileşmediği buna gerek de duymadığı ve çevresi ile düşünüldüğünde temmuz artışından çok daha az olmuştur.

  İşte "seyyanen" kıssadan hisse bir hikaye ile budur. Ek ödemeler-tazminatlar-unvanlar arası farkın korunması-liyakat ve kariyer ilkesinin önemi-emekliliğe zerre fayda olmaması vs daha çok sebep varken savunan ve sevinenleri görmenin sadece üzücü olduğu, gerçeklerin görülmediği bir zam yapma sistemidir.

  Not: Sayılan kariyer memurumuzun standartları yurt dışında herhangi bir çiftin ortalama veya altı standardı olup lüks değildir. Yurt dışında ev ve araç hatta artık cep telefonundan da bahsedelim bunları almak için ömürlük çalışmanız ve kredi çekmeniz gerekmez. Elektronik ürünler ve telefon/bilgisayarı yazın çalışan öğrenciler en üst modellerini harçlıklarıyla alır. Lüks olan ciddi fiyatları olan gayrimenkuller araçlar ve özel hizmetlerden ibarettir ki bunu bırakın bir memuru ülkemizde ulaşabilen çok çok az bir kesimdir. Yukarıda sayılan standartlar kimisine lüks gelse de yakınından geçmez bilin istedim...

   
 8. Kök maaşlara etki etmeyen zam. Memur kardeş emekli olurken kıdem tazminatına seyyanen zamı ekleme sakın. Yanılırsın ve üzülürsün.

  Seçim bitti ve herkesin gerçek yüzü de ortaya çıktı. Kimine seyyanen zam adı altında zamlar yapıldı. Gelecekteki haklarına etki etmeyen.

  Kimisi de yüzde 25 zam alıp, eski maaşını almaya devam etti. Öyle bir hesap yapılmış ki, yüzde 25 zam alıp, en düşük maaş da insanların kalmasını sağladılar. Kutlamak gerek bu hesaplamayı yapan kişileri.

  Ha bir de lügatımıza kök maaş diye bir şey girdi. Sağ olsunlar sürekli bizi eğitiyorlar. Sonra da bu ülkede eğitim kötü diye birileri ortaya çıkıyor. Deli misiniz siz Ya?

   
 9. Kaşıkla verip kepçeyle alınan zam.

   
 10. verildi ama pek bir etkisi olmadı.hayat pahalılığı her geçen gün artarak devam ediyor.İnşallah son bulur.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam