1 2 3 4 5 6 7 8

salatalık kokusu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. özellikle Anadolu da doğal bir tohumdan üretilen ve hiçbir ilaç ya da suni gübre kullanılmadan üretilen salatalıkların insanın burnuna yaklaştırıldığında burcu burcu kokması durumudur..

   
 2. mutfakta doğrandığında taa salona kadar gitme potansiyeli olan koku.domatesin işlevi daha fazla olsa da kesince bariz bir koku yaymazken,salatalık ben burdayım dercesine kokusuyla heryerde endam eder.

   
 3. kızgın kumlardan serin sulara atlıyormuş hissi uyandıran kokudur. tadının yanı sıra kokusuyla bile ferahlatan, iştah açandır.nedendir bilmem şahsıma her defasında buz gibi bir cacık hayal ettirendir.

   
 4. özellikle dalından koparıldığında taze taze insanın burnuna dolan, insanın arka arkaya üç-beş tane salatalık yemesine neden olan o güzel koku. sırf bu nedenle bile bahçeye salatalık ekilmeli, dalından koparıp koklamalı, sonra da afiyetle yenmelidir.

   
 5. birisi yerken veya kabuğunu soyarken ki canımızı çektiren mis gibi kokusu.

   
 6. yazın geldiğini hatırlatan kokulardan birisidir .

   
 7. her yerden kendini belli eden ve nedense her duyanın içinde bir yeme isteği duyuran koku.

   
 8. Eskiden otobüs yolculuklarında, yolluk olarak salatalığı baş köşeye koyan teyzeler sayesinde, kuru köfte, yumurta, sarma vs. eşliğinde otobüsü buram buram kokutan, varacağımız yere kadar hatır hutur sesleri eşliğinde bizi bizden eden gıda ürünüdür. Fonda ise duruma göre Bergen, Cengiz Kurdoğlu, Coşkun Sabah, Zeki Müren çalmakta bir yandan da şoför mahallinden arkalara sigara dumanları yayılmaktadır.

  İçimi dışıma çıkaran yolculukları hatırlatan koku salatalık kokusudur.

   
 9. dünyanın en güzel kokularından bir tanesi

  bak burnuma geldi şimdi buram buram kokusu üstüne tuzda atacaksın bir de organik olursa değme keyfine.

   
 10. Bir adet erkek kardeş tarafından bağımlılık haline getirilmiş olan salatalık kişisinin gün içinde sayısız yenildiği yetmezmiş gibi bir de gece uyumadan evvel yenilmesi halinde bu özelliğiyle haberdar eden sevilen kokudur. ( kahkaha atan surat)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.