1 2 3 4 5 6 7 8

Şair burada ne demek istemiş

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ortaokul, lise dönemlerinin edebiyat sorularından.

  Okul yıllarında pek sorgulamayamadim bu soruyu. Hoca sorar bizde şairin hayal dünyasını anlatmaya çalışırdık.garip garip yorumlar yapardık.bir türlü şiirin özüne inemezdik. Maalesef Edebiyat derslerinden aklımda sadece bu soru kalmıştı.

  Çok sonraları anladık ki olay şairi anlamak değil şiiri hissetmekmis.

   
 2. okul yıllarında edebiyat sınavında paragraf ya da şiir içeren, şairin anlatmak istediği duyguları soran ve sevilmeyen soru türlerindendir.

   
 3. Bir fenci olarak lisede beklenenin aksine, edebiyat dersi en sevdiğim derslerden biriydi. (Hoş ben her dersi severdim, orası ayrı) Özellikle de divan edebiyatı daha çok ilgi alanıma girerdi. Lisede üç sene boyunca üç farklı edebiyat hocası dersimize girdi, ancak üçünün de özelliği bu soruyu bize hiç yöneltmediler. Zira okul sıralarındayken kendimi şair yerine koyup, şair acaba burda kime söylüyor bu aşk sözlerini, kime dert yanıyor, niçin bu kadar hüzünlü, niçin istanbulu gözleri açık seyretmek varken, gözleri kapalı dinlemeyi tercih etmiş diye sorguladığımızı hatırlamıyorum. Ancak 40 lı yaşlara merdiven dayamışken anlıyorum ki zaten şairin ne demek istediğini o zamanlar istesek de anlayamazmışız.

   
 4. Pek çok şey demek istemiş olabilir ama yazdıklarının bu kadar kaygı ve sıkıntı doğurabileceğini yaşarken söylesek mümkün değil inanmazdı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.