1 2 3 4 5 6 7 8

Prof dr fuat sezgin

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 1924 bitlis doğumlu, süryanice, arapça,latince dahil ''27'' dili çok iyi derece de bilen bilim tarihi alanında dünyanın sayılı otoritelerinden kabul edilen kıymetini bilemediğimiz değerimiz.

  hocası alman oryantalist helmut ritter ın 'tüm bilimlerin temelinde islam bilimleri vardır' söylemi üzerine arap dili ve edebiyatı üzerine doktora yaptı.çalışması buharinin sözlü değil yazılı kaynaklara dayandığı üzerinedir.ikinci doktorası cabir bin hayyam üzerinedir.1960 cuntacıları tarafından üniversiteden atılır ve frankfurt üniversitesinde çalışmaya başlar.Arap-İslam Bilim Tarihi'nin ilk cildini, 1967'de tamamlayan Sezgin, vefat ettiğinde 17 ciltten oluşan eserinin 18. cildini yazıyordu.bu eser için 300 bin fazla yazma eseri inceledi.60 dan fazla ülkede incelemlerde bulundu.1400 den fazla yazma eseri çürümekten kurtardı.Almanyada da haksızlığa uğradı, kurduğu islam bilim tarihi enstitüsünde . oysa ki sözleşmede para istemediğini belirtmesine rağmen,kurduğu islam tarihi müzesine rağmen,ne kendi ne eşi tek kuruş almamasına rağmen.kızı hilal sezgin dahil eserlerine ulaşması engellendi,kitaların kendisine ait olmadığı iddia edildi,14 bin kitabına havaalnında el konuldu,sadece 40 bin kitabı gülhanedeki müzeye konabildi.almanya da yazarlık ödülünü yahudi bir yazarla ortak olmama adına red etti,ama yinede dünayada sayısız ödül ve fahri doktoraya layık görüldü.

  2013 te fatih üniversitesi bünyesinde adına önce enstitü kuruldu,sonrasında islam bilim ve teknoloji tarihi müzesini kurdu.gülhanede olan müzede müslüman bilim adamlarının buluşlarının örneklerini sergiledi

  günde 17 saat çalıştığını ifade hoca için, 2019 yılı fuat sezgin yılı ilan edildi.2018 haziran ayında vefat etti.'avrupa herşeyini islama borçludur' diyen hocama celal şengör gibi adamlara verilen değerin binde biri verilmedi ne yazık ki.

  hocam ruhun şad olsun...

  geç tanıdık.....

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.