1 2 3 4 5 6 7 8

parmak kaldırmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. sınıfta ya da bir toplantıda, söz istemek anlamına gelmek üzere, işaret parmağını açık bırakıp öteki parmakları kapalı tutarak eli yukarı kaldırmak.

   
 2. Lise grubunun dersine girdiğim için bu konuda çoğunlukla söz almaları gerektiğinde parmak kaldırmalarının yeterli olduğunu biliyorlar. Ancak ona rağmen bazıları parmak kaldırmadan soru soruyor ya da cevap veriyor, bazıları ise hem parmak kaldırıp hem de bir yandan konuşuyor. Küçük yaş grupları bu alışkanlığı nasıl uyguluyor bilmiyorum ama çoğunluk yüz yüze eğitimden uzun süre mahrum kaldığı için, umarım bu kuralları sil baştan hatırlatmamız gerekmez.

   
 3. okul yıllarımızı hatırlatan eylem. hele bir de öğretmen biraz sinirli ise o parmakların kaldırıldığı halde görünmemesini sağlama çabası da müthiş bir davranıştır. insan tahtaya çıktığında bildiklerini unutur ve adeta dili lal olur.

  ayrıca bazı öğretmenlerimizin de onca parmak kaldıran bilen arkadaşlar dururken parmağını ve elini sıranın altına saklamış olan utangaç mı utangaç bilmeyen arkadaşı bulup inatla onu kaldırması ayrı bir konudur.

   
 4. genelde okul zamanında sınıftayken söz hakkı istemek için yapılan eylem.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.