1 2 3 4 5 6 7 8

orucun telafisi var ama maçın telafisi yok

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  adana Demirspor teknik direktörü ümit özatın dün hataysporla oynadıkları play-off ilk maçından sonra kendi takımının oyuncusu potenin oruç tutmasının performansına etki etmesi sebebiyle söylediği sözler.

   
 2. ümit özat'ın tarihteki ilk haklı feryadı. muhtemelen son da.

   
 3. haklı bir tespit.

  şimdi başlamışlardır adamcağıza alevi, allahsız, dinsiz kopek diye saydırmaya.

  spor yapıyorsan spor yapmana engel olacak davranışlardan uzak durman gerekir. bu, iş ahlakının bir gereğidir. oruç, özellikle arap orucu, suyu bile yasaklaması bakımından insanlık dışı bir ibadettir. arap dinine mensup bir sporcunun susuz kalması performansına engel olacağı gibi, sağlığını da tehlikeye atar. sporcusunun sağlığını önemseyen her antrenörün arap orucuna karşı çıkması görevinin bir gereğidir.

   
 4. önceliklerin değişmesi.

   
  (Bkz: artık emekli oldum namazı bırakıyorum diyen imam)
 5. Senin işin bir topun peşinde 11 kişi koşturmaktır. O kaz kafan ancak o işten anlar, din adına hüküm vermek sana kalmadı öbür tarafta neyin telafisinin olup olmadığını görürsün dedirten olaydır.

   
 6. ümit özatın yanlış bildiği konu. ramazan orucunun kazası olmaz.

   
 7. Usuldeki hata gayedeki hikmeti yok eder. Teknik direktörün fetva verecek bilgisi yok ancak kuruşu kuruşuna aldığın paranın hakkını maç günü veremiyorsan. Oruç tutarken kul hakkına giriyor muyum diye düşünmek gerekir. Kul hakkına girmiyorsa oruç tutması gerekir.

   
 8. özelden genele şey edersek;

  ahiretin telafisi var ama dünyanın yok mu oluyor.

   
 9. Futboldan gelen paranın helalliği bile tartışılır; İslam katında bomboş bir iştir, hiçbir anlamı değeri yoktur. Böyle bir iş için farz orucu terk etmek ancak cahillerin fetva verebileceği bir iştir.

   
 10. fetva makamı olmayan bir kişinin söylemi.

  maç kazanılır ama ahiret kolay kazanılmaz ve o kişiye de neden maçı tercih ettin, beni niye tercih etmedin diyen bir yaratıcı olacak karşısında. bence maçlar telafi edilebilir ama farz olan oruç telafi edilmez, mazeretin olmadığı sürece.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.