1 2 3 4 5 6 7 8

nobel ödülü

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stockholm'de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür. İlk Nobel Ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

  barış,edebiyat, ekonomi, fizik, tıp, kimya dallarında verilir

   
 2. orhan pamuk dışında türk milletine verilmemiş ödül.

   
  (Bkz: edebiyat)
 3. şimdilik türk olarak bir tek orhan pamuk'un ulaşabildiği ödüldür

   
  (Bkz: Orhan Pamuk)
 4. sadece barış kategorisinde olanının Oslo'da verildiği diğerlerinin isveçte verildiği ödül

   
 5. İsveçli alfred amcadan bize kalandır.

   
  (Bkz: isveç)
 6. Bu yıl Barış Ödülünün Kolombiya Devlet Başkanı Santos'a verilmesine karar verilen batılı egemenlerin ödüllendirme aracı.

   
 7.  
  (Bkz: aziz sancar)
 8. orhan pamuk ve aziz sancar'ın kazandığı ödül. bir daha görür müyüz bilinmez ama verdikleri zaman şaşırıp kalıyoruz. bizim için şaşkınlık yaratan ödül.

   
 9. Bob Dylan... 2016 Nobel Edebiyat ödülü... şaka gibi..!!

  tanım: İsveç Kraliyet akademisi tarafından Kimya, Fizik, Tıp, Barış, Ekonomi ve Edebiyat branşlarında verilen ödül.

   
 10. İsveç'li kimya mühendisi alfred nobel dinamiti keşfetmiştir. Bu nedenle elde ettiği çok büyük servetten bir kısmının kendisi öldükten sonra her yıl, bazı alanlarda insanlığın ilerlemesine en çok katkıda bulunan kişilere ödül olarak sunulmasını istemiştir. 1901 yılından itibaren hiç aksamadan her yıl verilen nobel ödüllerinin dünyadaki en prestijli ödüllerin başında geldiği söylenebilir.

  Nobel ödüllerinin dağıtıldığı alanlar; kimya, fizik, fizyoloji, tıp, edebiyat ve barış şeklindedir. Fizik, kimya ve tıp alanlarında ödül en önemli icadı gerçekleştirenlere, edebiyat ödülü en soylu ve en içten bir ideali dile getirenlere, barış ödülü uluslararası alanda kardeşliğin gerçekleşmesine hizmet edenlere verilmektedir.

  Bu ödülleri vermek için dört kuruluş görevlendirilmiştir. İsveç krallık bilimler akademisi, fizik ve kimya; stockholm karolinska enstitüsü fizyoloji ve tıp; stockholm akademisi edebiyat; norveç parlamentosu tarafından seçilmiş bir komite barış ödüllerini belirlemektedir. 1968 yılından itibaren isveç bankası bu ödüllere bir de iktisat bilimleri ödülünü eklemiştir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.