1 2 3 4 5 6 7 8

neşet ertaş

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kendisi gibi bozlak ustası olan Muharrem Ertaş'ın oğlu.

   
 2. bozkırın tezenesi lakaplı üstad. mekanı cennet olsun

   
 3. 2012 yılında kaybettiğimiz Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi

   
 4. "Garip?, ?Bozkırın Tezenesi? ne derseniz deyin ama bu toprakları bu coğrafyayı sevmek için en iyi nedenlerden bir tanesi. Her ne kadar ölünce badem gözlü olanlardan olsa da ülkemizin çok kıymetli sanatçılarındandır. Nerde bir türkü söyleyen görürsen git yanına otur, kötü insanların türküleri olmaz demiş benzersiz insan. Bozkırın bağrından kopup gelmiş bozkır insanın derdini, çilesini en iyi anlatmış ozanlardandır. Konserlerinde ceket çıkarmak için seyirciden izin isteyecek kadar da mütevazı bir kişiliğe sahiptir. Ayaklarınızın turabı gönüllerinizin hizmetçisiyim der. Söylenecek çok şey var aslında bu mümtaz kişilik için ama neyse en iyisi türküleriyle yaşatalım biz onu.

   
 5. Türk pop müziği için Sezen Aksu ne ise Türk halk müziği için minik serçenin muadili olan büyük halk ozanıdır. "Bozkırın tezenesi"dir. Vefatıyla doldurulamayacak bir boşluk bırakmıştır. Allah rahmet eylesin.

   
 6. Unesco tarafından ölümünden önce yaşayan insan efsanesi ilan edilen halk ozanı .

   
 7. ismail altunsaray'ın halefi olarak gösterilmeye çalışılan halk ozanı.

  ismail altunsaray divan sazı çalabilir, bozlaklar okuyabilir...hatta kendisini beğeniyle dinlerim ancak ne var ki yeryüzüne sadece bir tane neşet ertaş ayak basmıştır tıpkı babası ozanların ozanı muharrem ertaş gibi.

   
 8. Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş'ı "bozkırın tezenesi" olarak adlandırmıştır. 74 yaşında aramızdan ayrılmıştır. :(

   
 9. neşet ertaş yazılıp, neşe dert aş algılanan güzel insandır. türkü adamıdır.

   
  (Bkz: zahidem)(Bkz: tatlı dillim)
 10. -evelim sen oldun ahirim sen

  -ah yalan dünya

  -bir ayrılık bir yoksulluk bir ölüm

  -zahidem

  -yazımı kışa çevirdin

  gibi unutulmaz türkülerin unutulmaz ozanı.

  nil karaibrahimgilin' ben onu tanımıyorum' sözlerine karşı verdiği' Olgun olmayan ham meyve gibidir aklına geleni konuşur. Kendini bilmeyenin kusuruna bakmam' sözüyle cevap vermiştir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.