1 2 3 4 5 6 7 8

savunma-n

Bu üye Çaylak

Bu üyenin profil sayfasına git

86 entry 21 konu hiç puanı yok
13.03.2015 14:45 son işlem tarihi takip etme takip et

ana gibi yar olmaz

Orjinali "ane gibi yar olmaz, bağdat gibi diyar olmaz" olan atasözüdür.

Ane: Bağdat yakınlarındaki bir yer.

Yar: Uçurum

11.03.2015 14:41
 1. masuniyet

  Korunmuş olma. Bildiğimiz dokunulmazlık işte. Masumiyetle sıkça karıştırılır.

   
 2. tutuklu

  İşlediği suç belli olan ancak henüz ne kadar hüküm giyeceğine karar verilmeyen kişi değildir.

  Tutuklu, misafirdir. Hakkında bir güvenlik önlemi alınmıştır. Soruşturma ya da kovuşturma devam ederken, soruşturma/kovuşturmanın güvenliği açısından "olur ya belki delilleri karartır, kendisini şikayet edeni baskı altına alır yahut kaçar diye" tedbir alınır, misafir edilir. Ki yargılama emniyet içinde intaç edilsin.

  Masumiyet karinesi gereğince hakkında yapılan yargılamaların nihai sonucu olarak mahkumiyet vb. hüküm kurulmayan herkes masumdur. İstisna olan tutuklama kararı günümüzde maalesef ota bota uygulandığından insanın kafasında tutuklanan hep suçlu kalıyor. En temel haklardan olan masumluğuna leke sürülmeme hakkı bu tip tutukluluk durumlarında hep ihlal ediliyor. Sonra çık işin içinden çıkabilirsen. Ve maalesef önemli oranda tutuklu; yapılan yargılama sonucunda beraat ediyor, yani suçsuz olduğu ispatlanıyor.

   
 3. KİK

  Kamu ihale Kanunu'nun da kısaltması.

   
 4. hukuk devleti

  Koyduğu kurallara kendisinin de uyduğu devlettir.

   
 5. porsuk

  Eskişehrin iyi değerlendirdiği, insanların özellikle adalar kısımlarında hoş vakit geçirdiği çay. Üzerinde gondolla kısa bir gezinti yapılabilir.

   
  (Bkz: Eskişehir)

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam