1 2 3 4 5 6 7 8

Nepotizm

paylaş araştır şikayetçiyim

 

  1. büyük büyük dayımızın başından geçeni anımsatan konudur,büyük büyüklüğü babacığımın dayısının dayısı olmasından mütevellittir,rahmetle ve gülümseyerek anıyoruz kendisini.

    büyük dayımız vakt'i zamanında okur yazar olduğu için bir devlet kuruluşuna iş başvurusunda bulunur,amaç devlet memuru olmak temiz iş yapmak,kurumdaki kayıt alan memur bey dayımızı kenara çekip ''dayın varmı? der,bu işi istiyosun ama''dayımız''var elbette''der.memur ''iyi o zaman yarın onunla gelde müdürle görüştürelim'' diye buyurur.dayımız ertesi gün dayıcığını koluna takıp kurumun yolunu tutar,memuru bulur ''dayımla geldik biz''der.sonrası malum...o akrabalık ilişkisi o kurumda işe yaramaz,öz dayı fonksiyonsuz bir dayıdır,anlaşılır.

     
  2. Kimi zaman yazılı sınavdan sonraki sözlü sınav, kimi zaman ise getirilip götürülen selam şeklinde kendini gösteren sosyal ve siyasal bir hastalık.

    Daha basitleştirilmiş hali için bkz;

    Ash'in pokemonlarını top ile taşımasına rağmen pikachunun onun yanında gezmesi

     
  3. iş yaşamında akraba ya da tanıdıklara yapılan kayırmaları ifade eden bir terimdir.latincede "nepos" kelimesi yeğen anlamındadır.zamanında papalar tarafından yiğenlerini klise içerisinde kardinallik gibi önemli pozisyonlara getirmeleri sonucu ortaya çıkmıştır. günümüzde de örneklerini sıkça görmekteyiz.iş yaşamında bazı kişilerin akraba ya da sırf tanıdık diye işe alınması,terfilerde öncelik sahibi olması,haksızlıklara yol açmakta ve diğer çalışanların motivasyonunu düşürmektedir.nepotizm uygulamaları liyakate göre alım yapımı ve terfinin önüne geçmektedir.adaletten bahsedebilmek için yapılmaması gereken uygulamadır.

     
  4. eş dost akrabacılıktır. yaşam standartlarının görece düşük olması sebebiyle, yardımlaşma kültürünün yaşayış biçimi olduğu, bağımlı birliktelik yaşayan doğu toplumlarında daha yüksek oranda görülür. kışın erzağı bitince akrabasından aldığı gıda ile ihtiyacını karşılayan bir birey ilerleyen dönemde makam sahibi olursa vefa borcunu ödemek için makamını ya da sahip olacağı gücü kullanacaktır.

    akrabacılığın azalarak bitmesi insanların birbirine muhtaç olmadan hayatlarını devam edebiliyor olmalarıyla alakalıdır. çok farklı coğrafi özellikleri bünyesinde barındıran ülkelerde akrabacılık azalsa da bitmeyecektir. misalen teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin kar yağdığında ulaşım sağlanamayan köyler olacak ve bu insanlar birbirleriyle yardımlaşarak doğayla mücadele etmeye, hayatlarına devam etmeye çalışacaklar. bir gün makam sahibi olduklarında da yardımları sayesinde hayata tutunmalarını sağlayan kişilere vefa borçlarını ödemeye çalışacaklar.

     
  5. Torpilcilik denen illettir.

    Dayısı olacak amcası olacak yeğeni olacakmis da mış likayat nerde iş ahlakı nerde gerçi önemli değil onlar dayida vardır..

     
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.