1 2 3 4 5 6 7 8

matematiği anlamamak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ülkem insanının nedense bir türlü anlaşılmayan bir sebepten dolayı yıllardır sayılarla, hesapla, muhasebe ile dört işlemle arasının iyi olmaması, sayıları görünce iştahını kaybetme durumu.

   
 2. BENİM KRONİK OLARAK YAŞADIĞIM HASTALIKTIR.

  ANLAMIYORUM ARKADAŞ SÖZELCİYİM BEN

  TOPLAMA ÇIKARMA ÇARPA BÖLME TAMAM DA NEDİR POLİNOM YA

  ÜSLÜ SAYILAR NEDİR

  KAREKÖK NEDİR YA

   
  (Bkz: lütfen)(Bkz: korku)(Bkz: imdat)
 3. Kendim için soyleyeyim;Matematiğin saçma gelmesinden kaynaklanmaktadir.

  Bir aralar iyi gidiyorduk. Böyle gündelik hayatta da kullanabilecegimiz türden hesap kitap problemleri filan, gayet iyi gidiyoruz. Ali, ayse'ye 50 lira veriyor sonra pişman olup o 50 liradan 30 lirayı aliyor. Geriye kaç para kaliyor filan gayet başarılı gidiyoruz. Sonra birgün x diye birşey cikti.hadi buraya 5 diyelim, 3 diyelim filanlar gırla gidiyor, ben o arada arkadaş neden 7 demiyoruz derdindeyim. Diyelim ki benim aklima 3 değil 7 geldi. Ee o zaman harbinden de işlem yanlış çıkıyor yani. Neyse buna alışmaya bu travmayi atlatmaya çalışıyorum derken birşey daha çıktı: eksi bu tarafa artı olarak gecer, arti da bu tarafa eksi olarak geçer.

  Demek öyle: şimdi buraya bir çizgi çiziyorum. Bu tarafta erkeğim, diğer tarafa geçince kız oluyorum, öyle mi?

  Çok mantıklı, çok manali...

  O gün matematik kitabını kapattım. Aradan yillar geçti bir daha da açmadım.

   
 4. matematiğin aslında hayatın her alanında bir şekilde var olduğu gerçeğini somut örneklerle görüldükten sonra ön yargının kırılarak yavaş yavaş ortadan kaybolacak olan durumdur. yaptıkça daha keyifli olacak ve sürekli daha yeni neleri keşfedebilirim diye insan meraklanmaya başlayacak. kısacası matematik gerçekten bir uçsuz bucaksız deniz gibi. ama herkesin yeteneği farklı alanda elbette.

   
 5. spoiler

  şarkılara konu olmuş okul bıraktıran fobi.

   
 6. Öğrencilerin korkulu rüyası olan durum.

  "ama hocam çok zorrr ,zaten anlamıyoruz ,x hocada maaşallah prof.gibi soru soruyoooo"söylemlerinin arkasına sıgıniyorlar.

  Bu isin sözelci ya da sayısalcı olmasıyla alakası yok.seveceksin ,üstüne düşeceksin ,uğraşacaksın.ve zamanla meyvelerini toplayacaksın.

   
 7. artık çözüm bulduğum bir durumdur.

  kim korkar matematikten

  allah utandırmasın

   
  (Bkz: uzaktan eğitim)(Bkz: kpss 2016)
 8. öğrencilerimizin maalesef çok küçük yaşlardan itibaren bir korku ve hep soyut kavramlarla anlatılmasından dolayı anlaşılmakta zorluk çekilmesi durumu.aslında matematik gerçekten çok zevkli.yeter ki belirli aralıklarla siz tekrar etmeye devam edin. ne kadar çok tekrar edilirse konu o kadar sağlam anlaşılmış oluyor.bol soru çözmektir aslında bu işin devası.

   
 9. Matematikten anlıyordum çünkü çok fazla anlam aramıyordum . Anlamlı problemlerde daha çok zorlanıyordum çünkü dar zamanda çözmem gereken ciddi ve aşılması gereken sorunlardı onlar . Mesela kar - zarar , faiz , havuz problemleri , çit döşemeler , ağaç dikmeler , hız , yol , zaman problemleri , buradan atlarsam nereden karşıya çıkarım problemleri falan. Daha soyut konular ise bir derde derman olmadığından bulmaca gibi daha eğlenceli geliyordu.

   
 10. meslek lisesinde okumanın sonucu olan durum.

  seçmeli ders olarak almıştım geometri ve matematik dersini. o da ne kadar faydalı oldu, işte orası muamma. yoksa zevkli derslerden biri.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.