1 2 3 4 5 6 7 8

mart kapıdan baktırır

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1.  
  (Bkz: mart ayı)
 2. baharın başlangıcı sayılan mart ayının soğuk geçmesi sonucu söylenecek söz.

   
 3. iskender pala'nın iki dirhem bir çekirdek kitabı sayesinde çerçevesi daha da büyütülebilecek bir atasözü. bu sayede bahsettiğim kitapta tozlanan deyişler sayesinde sol frame öksüz de kalmaz!

   
 4. aman allah'ım bu ne soğuk diyerek sobayı daha bi fazla yaktıran, mart'ın ayıbıdır dediğim, düşen cemreler yalan mıydı diye sorgulatan durumdur.

  soğuk bildiğin kış yani

  kar da yağar bu soğuğa bakarsak

   
 5. bu yıl martın yapmayacak gibi göründüğü eylem

  ay hadi inşallah

   
 6. dışarıda kar, kış kesildi mi ?düşüncesi içinde, az bi durulan soğuklara karşı gidecek mi sorgusu içinde merakta kalmak.

   
 7. Mevsimlerin külhanbeyinin namıdır. Öyle donduracagım ki kazmanın küreğin sapını bile yakacaksınız ulan diye şanı namı yürür kendinden önce. Ya sen bahar ayının başlangıcısın ne bu havalar. Yok kedilere bayram ayı, yok kazmanın sapı küreğin çöpü. Azıcık cool ol..

   
 8. kazma kürek yaktırır diye devam eden söz.

  yalnız küresel ısınma sebebiyle, eski esamesi kalmayan sözlerden biridir. şuanda mart ayındayız ama nisan ayı formatında devam ediyoruz. sürekli yağmur, dolu şeklinde devam eden bir süreç var.

  hadi kapıdan baktık ama sen yoksun. üzülsek bir türlü üzülmesek bir türlü.

  artık dört mevsimi bir aya indirerek yaşıyoruz.

  hayırlısı diyelim.

   
  (Bkz: kürek)(Bkz: kazma)(Bkz: mart ayı)(Bkz: dört mevsim)
 9. mart ayının soğukları hakkında bir atasözüdür. havada nem olmaması ve hava sıcaklığının geceleri eksilere düşmesi sonucu insanın bünyesinin uykudayken bu durumu kolay kolay kaldıramaz. bu durumdan ileri gelerek etrafta sürekli burnunu çekenleri görmeniz muhtemeldir. mart ayı kuru soğuk ve ayazı ile ünlüdür.

   
 10. bu sözü kim söylemişse dünya tarihinin en başarılı cümlesini kurmuştur, daha iki gün öncesine kadar yaz gibi olan hava mart ayına girmemizle kışa döndü, nihayetinde bu sabah kar serpiştirdi.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.