1 2 3 4 5 6 7 8

maradona

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. tam adı Diego Armando Maradona olan ve çoğu futbol otoritelerince dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu kabul edilen Arjantinli yetenek. şimdilerde teknik direktör olarak futbolun içinde aktif olarak bulunsa da teknik direktörlük başarısı futboldaki başarısının yanına yaklaşamamaktadır.

   
 2. napoli sehrinde bir aziz sayilan, san paolo stadinin cimlerine cikmis en iyi 10 numerolu ayaktopcusu.

  netekim bu forma klup tarafindan emekliye ayrilmis, pizzanin dogdugu bu sehir de ondan sonra sampiyonluk falan gorememistir.

   
 3. 30 ekim 1960 tarihinde Arjantin'in Buenos Aires şehrinde dünyaya gelmiştir.Birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olarak görülmektedir.FİFA 20.yüzyılın oyuncusu ödülünü almıştır.Diego Armando Maradona İtalya'nın Napoli takımında ününe ün katmıştır. Progfesyonel kari boyunca 492 maça çıkmış ve 259 gol kaydetme başarısı göstermiştir.Arjantin milli takım forması ile 91 maça çıkmış ve 34 gol kaydetmiştir.Diego Armando Maradona'nın Altın top ödülünüde almışlığı vardır.1986 yılındaki Dünya Kupası maçında İngiltere'ye attığı ilk gol "Tanrının Eli" olarak kayıtlara geçmiştir.Aynı maçta İngiltere'ye attığı 2. gol ise "Yüzyılın Gölü" seçilmiştir.

   
 4. dün maç esnasında kafasının bir hayli güzel olduğunu gördüğümüz efsane futbolcu.

   
 5. 25 kasım 2020 tarihinde 60 yaşında kalp krizinden vefat etmiş ünlü yabancı futbolcudur. gençliğinde futboldaki başarısından dolayı adını tarihe yazdırmıştır.

   
 6. O, acılarla yoğrulmuş bir ülkeye, Arjantin'e tek başına zafer yaşatmış adamdı.

  O, İtalya'nın zayıf ekibi Napoli'yi öyle bir şampiyon yapmıştı ki şehir mezarlığına "ne kaçırdıklarını bilmiyorlar" pankartı asılmıştı.

  O, kesinlikle bir futbolcudan fazlasıydı.

  O, efsaneydi...

  Güle Güle Maradona

   
 7. Diego Armandoyu bilmeyen nesile aşina değiliz. Haksızlık ve eşitsizliklere isyan eden bir devrimci, futbolu sanata dönüştüren, 10 numaraya anlam kazandıran, ruh katan bir sanatçı.

  Adios leyenda..

   
 8. vay be dedirten bir özgeçmiş bir futbol dehası.

  mekanı cennet olsun..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.