1 2 3 4 5 6 7 8

mankurt

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. saçları kazınan erkek mankurt adayının başına hayvan derisi geçirilir ve bu deri onun akıl sağlığını bozana kadar aylarca bekletilir..

  Cengiz Aytmatov, gün olur asra bedel romanında, mazisini unutmuş, bedeniyle ve ruhuyla karşı tarafın emri altına girmiş, yeni efendisine yaranmak için kendi değerlerine, ailesine ihanet edenlerin ortak adıdır.

  aytmotov un romanında ortaya attığı sosyolojik bir terimdir.

   
  (Bkz: cengiz aytmatov)
 2. cengiz Aytmatov'un Kırgızistan ın uçsuz bucaksız çöllerinde bir insanın akıl sağlığıyla oynayarak onun nasıl değiştirildiğini, düşmana karşı nasıl acımasızca kullanıldığını dile getiren terimdir mankurt..

   
 3. mankurt yapmak istenen kişinin saçlarının kazıtılarak, hayvan derisi başına geçirilip, daha sonra saçlar uzamaya başladığı zaman, saçların dışarı çıkamadığı için geri dönerek beyne zarar vermesi sonucu, kişinin tamamen bilincini kaybetmesi, bir süre sonra bir robot gibi söylenenleri yapan, yeri geldiğinde annesini, babasını bile öldüren, akılsız, şuursuz, bir emir ile gözünü kırpmadan birilerini öldüren, acımasız katiller ortaya çıkarılması.

   
 4. günümüzde de birçok yöntem kullanılarak insanlar mankurtlaştırılmaktadır. mesela diziler.

   
 5. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Muhtarlar Toplantısı'nda konuşurken kullandığı kelimedir. Diğer anlamı bir insanı köle haline getirmek.

   
 6. öz benliğini yitirerek kendisini kimliksizleştiren düşmanının kuklası haline gelmiş bir zavallı insan tipidir

   
 7. İşkence tarihi diye bir kitap yazılsa en ilginç örnek olarak kayıtlara geçecek örnekmiş.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.