1 2 3 4 5 6 7 8

Malatya

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Şiro Çayı'nın olduğu ilimiz

  http://www.youtube.com/watch?v=wTbp0cApQOI

   
 2. darende ilçesinin bağlı olduğu il

   
 3. Rahmetli Cumhurbaşkanı turgut özal'ın memleketi.

   
 4. Kayısının başkenti :)

  Memleketim. Taşını toprağını suyunu hiçbirşeye ve hiçbir yere değişmeyeceğim biricik memleketim. Çeşitli isimlerle anılabiliyor. Doğunun parisi, doğunun incisi gibi. Doğu illerinin batıya açılan kapısı konumunda. Bölge olarak Doğu Anadolu Bölgesinde ama iklimi genel bölge iklimine göre nispeten daha yumuşak , düz bir ova üzerine kurulu bir şehir. 762 bin nüfuslu. 750 bini geçtiği için 2014'te büyükşehir oldu. Birçok ünlü kişinin de memleketi aynı zamanda. İsmet İnönü, Turgut Özal, Recai Kutan, Güldal Akşit,Kenan Işık, Kemal Sunal,Belkıs Akkale,Selahattin Alpay, Mahmut Tuncer bunlardan sadece birkaçıdır. Yeşilyurt ve Battalgazi merkez ilçeleri. Toplam 12 ilçesi mevcut. Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kuluncak, Pütürge, Doğanyol, Yazıhan, Akçadağ, Arapgir, Arguvan ve merkez ilçeler olan Yeşilyurt ve Battalgazi. Ayrıca birçok türküye de konu olmuştur. Malatya bulunmaz eşin, Ah le Malatya, Arguvanlım türküleri bunların başındadır.

   
 5. İyisinin Hz. Ömerle kötüsünün Ebu Cehil'le yarıştığı ortası olmayan ilimiz.En sağından en soluna Her türlü radikalizmi bünyesinde barındıran özellikle 2000 yılından sonra yoğun göçün etkisi ile merkezinde kendine has kültürünün eriyip gittiği şehirdir.

  28 Şubat döneminde darbeye direnen en son kale olması ile de öne çıkar.

  2 cumhurbaşkanı ile övünürken son 20 yılda bakan dahi çıkartamayan ve bürokrasideki etkisini de gitgide kaybeden şehrimizdir.

  Velhasılı 2014 yılında büyükşehir ünvanı alırken aslında fikirde, sanatta, edebiyatta ve siyasette küçülmüş şirin memleketimizdir.

   
 6. Cumhurbaşkanı ve başbakan çıkarmış il... Turgut Özal ve İsmet İnönü istediğinize sahip çıkın.

   
 7. Maçlar sebebiyle çoğu Elazığlıların anlaşamadığı güzel bir şehrimiz.

   
 8. doğu anadolunun parisi olarak nitelenebilecek güzel bir şehir. görmeniz tavsiye edilir

   
 9. doğunun batısı, batınında doğusu olan ilimizdir. ayrıca benim gibi bir şahsiyetin memleketidir.o yüzden malatya çok şanslıdır.:) şaka bir yana cidden çok güzel şehirdir.

   
 10. İnönü üniversitesinin ve Turgut özal tıp merkezinin bulunduğu şehir.. mişmiş parkı ve kanalboyu gezilecek güzel yerlerinden

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam