1 2 3 4 5 6 7 8

küresel ısınma

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Özellikle fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma ve sanayi süreçleri gibi çeşitli insan faaliyetleri ile atmosfere salınan sera gazlarının atmosferdeki birikimlerindeki hızlı artışa bağlı olarak oluşan, şehirleşmenin de etkisiyle doğal sera etkisinin kuvvetlenmesi sonucunda yeryüzündeki ve atmosferin alt bölümlerinde sıcaklık artmasıdır.Küresel ısınma son yıllarda bir çok araştırmacının konusu olmuş ve önlem açısından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

   
 2. günümüzde gittikçe artan, insanlık ve dünya üzerindeki yaşamı tehdit eden unsurdur. insan nüfusunun artmasıyla paralel olarak tüketim arttıkça da küresel ısınma daha da belirginleşmekte ve etkilerini doğal afetler ile göstermektedir.

   
 3. Dur durak bilmeden devam eden iklimleri doğayı kötü etkileyen durumdur

  Nedeni insan oğludur

  Doğal kaynakların hızlıca tüketilmesi sonun başlangıcının habercisidir

   
 4. mevsimlerin uğradığı değişimlerle havaların gösterdiği değişkenliklerden sonra adı küresel sıkılma olan doğa olayıdır.

   
 5. küresel ısınmanın en büyük tehdidi, buzulların erimesi. sonucunda dünyadaki su seviyesinin yükselmesi ile okyanusların taşması ve kıtaların sular altında kalması.

   
 6. çevreyi kirletmekten tutun, kullandığımız arabanın yaydığı egzoz gazının dahi yavaş yavaş sebep olduğu ve sayesinde karbon ayak izinin ne olduğunu öğrendiğim mesele.

   
 7. Önümüzdeki 3 yılın küresel iklim değişikliği kuraklık ve diğer nedenlerle kıtlık seneleri olarak geçebileceği konusunda uyarılar var diyebileceğim başlık.

  1850 li yıllardan günümüze kadar küresel ölçekte gerçekleşen ısınma linkte paylaşılan video ile özetlenmiş. Durum vahim.

  http://berkeleyearth.org/

   
 8. Covid-19 bittikten sonra insanlığın başına bela olacak suni krizdir

  https://i.hizliresim.com/0EMhU2.png

  Linkte paylaştığım karikatür Nisan 2020 tarihli. Karikatürde dünya ve bir virüs boks ringinde mücadele ediyor, dünya virüsü yeniyor.maçın adın ön hazırlık maçı. Kenarda daha azılı bir rakip olarak iklim değişikliği bekliyor.yüklediğim karikatürde zati alilerini işaretledim.

  Bu karikatür kapitallere hitap eden the economist dergisinden. Henüz daha covid-19 için etkin bir tedavi yöntemi bile geliştirilmiş değilken Nisan ayında virüsün yakında etkisiz hale geleceğini bilen birileri var. Öyle işte...

   
 9. Dünyadaki pazarları ele geçirme itemi. Büyük balığın küçük balığı yemek için çıktığı av.

  Küresel ısınma bahanesiyle pazardan ufak ufak pay alan küçük yatırımcılar saf dışı bırakılmaya çalışılıyor. Az çok kendini belli etmeye başladı bu durum. Otomotiv, bilişim/teknoloji, Kozmetik vs aklınıza gelebilecek bir çok alanda "doğa dostu" olduğu iddia edilen normlara uygun olmayan ürünler pazardan afaroz ediliyor. "Doğa dostu" dedikleri şey de dev firmaların bütçeleriyle gerçekleştirebileceği, küçük firmalarınsa kısıtlı bütçeleriyle gerçkeleştiremeyeceği her türlü inovasyon.

  Bir otomobil mi üretmeye karar verdiniz, üreteceğiniz otomobilin emisyon değeri illa devasa otomotiv markalarının ki kadar olacak. Yoksa? Yoksa üretim yapamazsın, yasalarla çoktan önün kesilmiştir. 100 yıllık otomotiv markalarının ulaştığı teknolojiye sahip değilsen üretim yapamazsın. Ya da elektrikli otomobil gibi sistemin bug'ını bulman lazım.

  Bunun gibi durumlar bazı sektörlerde aşırı hissedilir şekilde yaşanıyor.

  öyle işte...

   
 10. bir kaç yıl içerisinde daha büyük sorunlarla karşılaşmamıza sebep olacak ısınma. şimdiden etkilerini görmeye başladık. bir damla ne yağmur ne de kar düşüyor. kuraklık kapımızda bizi bekliyor.

   
  (Bkz: kuraklık)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.