1 2 3 4 5 6 7 8

kömür

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Karbonlu maddelerin kapalı ve havasız yerlerde için için yanmasından veya çok uzun süre derin toprak katmanları altında kalıp birtakım kimyasal değişmelere uğramasından oluşan, siyah renkli, bitkisel kaynaklı, içinde yüksek oranda karbon bulunan katı yakıt. ülkemizde elde edilirken verilen kayıplarıyla gündemde olan maden

   
  (Bkz: soma maden faciası)
 2. Elmasın uzun yıllar öncesi kimyasal değişime uğramamış halidir.

   
 3. uğruna canlar feda edilen olmaz olası maden

   
 4. kış geceleri kırsalda dışarı çıkmayı engelleyen geniz yakıcı duman.

   
  (Bkz: sağlık)
 5. her seçim döneminde bedava verilmesi ile ilgili siyasi tartışmalar dönen madendir.

   
 6. karaelmas olarak da adlandırılan maden.

   
 7. Kendisinden sıvı yakıt, doğalgaz ve endüstride kullanılan birçok kimyasal elde edilebilen karbonca zengin organik kökenli kayaç. Ülkemizde elektrik üretiminin %28'i kömürden sağlanmaktadır. Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmanın en kolay ve güvenilir yolu linyitlerimizi değerlendirmekten geçmektedir.

   
 8. ısınma türü olarak en kral yakıt çeşidi. ne doğal gaz, ne kat kaloriferi onun yerini tutamaz. merkezi sistem kömür yakılan evlerde gürül gürül sıcaklığı hissedebilirsiniz ama doğalgazlı evlerde asla o sıcaklık yakalanamaz. gaz kapatıldığı anda evin içi buz keser.

   
 9. yeraltından çıkarılan, siyah elmas olarak bildiğimiz, ısınma amaçlı kullandığımız yanıcı maden. elleri yüzleri kara ama alınları pak insanlar tarafından, yerin kaç kat altından çıkarılan ve bir çok madenciyi de alıp, geri vermeyen maden.

   
  (Bkz: soma maden faciası)
 10. doğal gazın olmadığı yerlerde genellikle kullanılan sobaların içine atılarak ısınmamıza yarayan ve dumanından zehirlendiğimiz nesne

  soma madeninde hayatını kaybeden insanların çıkarmaya çalıştığı yakacak türü

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.