1 2 3 4 5 6 7 8

Kitap Satıcıları

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Okur'a müşteri gözüyle bakan, en çok satan kitapları öven, gözlerini okura odaklamış, acaba hangi kitabı övsem de satsam diyen, ticari amaçla okura yaklaşan bazı satıcılardır.

  Oysa bilmez ki; okura "en iyi satan, en çok satan..." kitaplar gerekmez, okur; kitapların arasında dolaşmak, alıp bir iki sayfa okumak, önsözde, sonsözde bir anlam bulmak, belki de her kitaptan bir iki sayfa okuyup çıkmak isteyecek, o an hiçbir kitabı satın almak istemeyecektir.

  ve en önemlisi kitapla okur arasında kaynak yapmamak, okuru özgür bırakmaktır.

  İşte bazı "kitap satıcıları" çoğu okuru gözleriyle rahatsız eder, fazlaca konuşmaları ile bilgisizliğini, cahilliğini sergileyerek, ticarethanesi'nden okuru bir an önce kaçırdığının farkında bile olamayacak, ardından da;

  "bunlara da kitap beğendiremiyoruz, neyse yeni avıma polisiyelerden birkaç tane yutturayım" gibi basit bir yorumla günü/günleri ve okuru kapatır.

  Böyle satıcılar var...

  ...

  Atay çok güzel özetlemiş;

  bu adamları bir imtihandan geçirerek yeterlilik belgesi verilmeli olric. herkes kitap satamamalı. cahil kitapçıların, iyi okuyucuları rahatsız etmelerine izin verilmemeli artık.

   
 2. kitapçılıkla tezgahtarlığı karıştıran tiplerdir

  kitap satıcılığı demek, yönlendirmek değildir, sana ihtiyaç halinde sorulanlara hakkıyla cevap verebilmektir

  kitabın içeriğin bilmektir

  ille o kitabı satmak için süsleyip yönlendirmemektir

  yani kitapçılar tezgahtar değildir

   
 3. genelde kâr elde etmek isteyen kişiler topluluğu. yoksa elimize kitabımızı alalım, kitapseverler gelsin. hem hoşsohbet edelim, bir bardak çayımızı içsin diye bir düşünce yok. hatta peşinde koşuyorlar, sanki kitaplarını çalıp gideceğiz. birileri etrafımda dolanınca rahatsız oluyorum, kim olmaz ki geri dön.

  gerçekten okuyucuyu anlayan, kitaplarla tek başına bırakan satıcılar, dizilerde oluyor. bizde bu yerlerin özlemini çekiyoruz ve hayran hayran bakıyoruz. sonrada sonuçta dizi ya da film gerçek değil ya deyip gidiyoruz.

  mesela ben trt1'deki vuslat dizisindeki antikacı dükkanını istiyorum. mistik bir havası var ve çok eski kitaplar, eşyalar var. geçmişin izlerini, anıların sıcaklığını/soğukluğunu taşıyorlar. dile gelseler neler anlatırlardı neler..

   
  (Bkz: trt 1)(Bkz: Vuslat)
 4. kadıköy'de bir sürü vardır.

   
 5. ticari amaçla kitap satan işletmeler.

  kitap yurdundan temin ediyorum kitaplarımı.

   
 6. Kütüphaneye gidiyorum, çok sorun çıkmıyor dedirten başlık

   
 7. Ders kitapları haricinde çok fazla satış yapamayan yerler.

  Türkiye'de ki kitap okuma oranının düşüklüğünü düşününce, gerçekten kar amaçlı yapılmaz bu iş. Zevk için, mutlu olmak için, seni anlamayan insan topluluğundan kaçmak için yapılmalı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.