1 2 3 4 5 6 7 8

kek kokusu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yanında çay varmı acaba diyerek düşündüren ve mahallenin canını çektirebilecek lezzet kokusudur.

   
 2. Sıcak bir yuva ,mutlu aile,işleyen bir mutfak ,anne sevgisi - özverisi ,açlık ,beş çayi ,sohbet ,dost -arkadaş ,süpriz sabırsızlık gibi kavramların - düşüncelerin ;yıldırım hızıyla beyinden geçmesini sağlayan; merdivenleri adeta uçarak çıkmaya neden olan cezbedici koku..

   
 3. Haftasonları genelde bizim evden yükselen koku. Oğluşumun kalbine giden yolu gösterir aynı zamanda. Hayatımın sonuna kadar ona kek yapabilirim. Minik ağzıyla bir "tet istiyom" demesi kafi...

   
 4. kek portakallıysa başka odada oturuyor olsanız dahi sizi ister istemez mutfağa çeken kokudur.

   
 5. insanın kokunun geldiği eve misafir olmak istemesine sebep olacak koku.

   
 6. birçok kişinin aklına kek düşürecek ve hemen eve gidince yapayım diyerek mutfağın yolunun tutulmasına sebep olacak koku.

   
 7.  
  (Bkz: kilo almak)(Bkz: kilo bana yakışıyor)(Bkz: kilo değil ödem o ödem)(Bkz: kilo mu aldın diyen arkadaş)
 8. Evde bir kadının var olduğunu hissettiren kokudur.

  Ya annedir, ya eştir ya da kız çocuğudur. Ama yapan yüksek ihtimalle kadındır.

  Not:şimdiye kadar hiç kek yapan erkek duymadım. (mesleği gereği yapanlar hariç)

   
 9. Evde annenin olduğunun göstergesi olan koku

   
 10. keki kadın yapıyorsa anne kokusudur, keki erkek yapıyorsa düz kek kokusudur.

  nasıl ki eline tornavida boru anahtarı alıp musluk tamiri yapmak kadında eğreti duracaksa hane halkını beslemek gibi domestik bir kafayla kek yapmak da erkekte eğreti durur.

  cinsiyetçi tutuculuğu cinsel faşizanlığa dönenler 'ne alakası var, kadınlar hizmet etmek zorunda mı' falan diyebilirler ama durum öyle değil işte.

  anaçlık kadına dair bir karakter.bir erkek çocukları acıkınca, 'yavrularım kuzucuklarım aç kalacaklar' falan diye bir anne gibi kendini paralamaz, erkeğin böyle bir hissiyatı yok.daha maddesel, analitik düşünür; ''son beslenmeden beri x süre geçti, e acıktı da, evladım daha fazla buna maruz kalmasın besleyeyim'' gibi bir ruhla çocuğunu besler. çocuğu kek istedi diye bir baba elbette kek yapabilir ama bir annenin hissiyatıyla bunu yapması mümkün değil.

  ama ve lakin keki anne yapıyorsa o kekin hazırlanışında farklı bir duygusal kaynak da var.hatta kekin hazırlanmasına sebep olan temeldeki kaynak bahsettiğim duygusallık.örneğin anneden kek istenince kek daha iki gün önce yenildiyse ve anne bu gerekçeyle keki yapmadığında o keki yapmadı diye yüreği ezilebiliyor.anne kek yaptığında ailesinin besleniyor olması, ailesinin lezzetten haz alıyor olması gibi durumlardan da mutluluk duyuyor galiba. ömür boyu aynı faaliyetleri yapıp bundan keyif almak anaçlıktan başka nasıl bir motivasyonla olur ki?

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.