1 2 3 4 5 6 7 8

karantina

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önlemek için belli bir bölgenin veya yerin kontrol altında tutulup gözlemlenmesi biçiminde uygulanan sağlık önlemi

   
 2. korumaya alınmış bölge, izole bölgesi

   
  (Bkz: izole)
 3. Bir enfeksiyon ya da kontaminasyonun olası yayılmasını önlemek amacıyla, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalmış nüfus ya da hasta olmayan şüpheli kişilerin veya şüpheli yolcu eşyası, konteynır,taşıt ve malların taşınması ve bunların içinde olduğu faaliyetlerin kısıtlanması veya bunların diğerlerinden zorunlu olarak ayrılması durumudur.

   
 4. bir yerde kalma, dışarı çıkmama hali.

  yıllar önce hatta başlığın açıldığı yıllarda bu tarz bir şeyin başımıza geleceğini bilseydik ya da böyle olacak denseydi tepkimiz nasıl olurdu. büyük ihtimalle bizi kimse tutamaz, özgürlüğümüz kısıtlanamaz derdik çok rahat bir şekilde ama minicik bir virüs bizim karantinaya girmemize sebep oldu. tv'lerde evde kal ve hayatevesığar tarzı yazılarla kendimizi karantinaya almamız isteniyor.

   
  (Bkz: virüs)
 5. Son günlerimizin hali olup insan neyden mahrum bırakılır, insana ne yasaklanırsa ona daha çok ilgi duyar,durmadan onu düşünür, onu elde etmek ister durumunun bizzat örneğini görmemize neden olan durumdur. (Zira bunca zaman evde otururken birden bire peyda olan spor aşkı başka türlü açıklanamaz.)

   
 6. Gönüllü olarak uygulamamız istenen salgin hastaliga karsi alinabilecek en etkili onlem.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.