1 2 3 4 5 6 7 8

kapatılması gereken üniversite bölümleri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Ülkemizdeki istihdam olanakları ve verilebilen eğitimin düzeyinin yurtdışında istihdam sağlayamaması neticesinde alınan eğitim ile toplumda yer edinilemeyen bölümler.

  Öncelikle klasik branş altında ana bilim dalı açılarak verilebilecekken yeni isimlendirmelerle türetilen bölümler, mekatronik,nanoteknoloji gibi yeni moda isimlendirilen ancak diğer yanda Makine mühendisliği gibi, Elektronik Mühendisliği gibi klasik bölümler altında anabilim dalı açıldığında kolaylıkla yer alabilecek bölümler.

  İkincil olarak da kontenjanı boş kalan yıllardır bu konuda tulum çıkaran bölümler, burs konularak öğrenci çekilmeye çalışılan tekstil Mühendisliği ve Nükleere dönük bölümler, Öğretmen yetiştiren Fen Edebiyat bölümleri, ihtiyacın üstünde açıldığı için işsizlik ortaya çıkan hukuk fakülteleri ve neredeyse aynı konuya hizmet eden kontenjanı boş kalan iktisat işletme bölümleri. Öyle 81 vilayette olmalarına gerek yok artık bunların, mezunları oldukça fazla. Açık öğretimle evden de eğitim olduğu için.

   
 2. Adalet Yüksekokulları-işletme-iktisat bölümünün yüzde 80 i-Eğitim Fakültelerinin yüzde ellisi-Ve tıp hariç bütün bölümlerde kontenjan sayısının azaltılıp nitelikli alım yapılıp-eğitimin kalite standart seviyesine gelmesi gerekmektedir.Kapatılan bölüm sayısı gibi okul kontenjanlarını kapatmaları gerekmektedir.

   
 3. o kadar çok var ki hangisini saysak ki bilemedim

  sadece açılmak için açılmış gibiler bi fonsksiyonları yok işlerliği yok ama sorsan üniversite diploması almış hee doğru.

   
 4. kapatmak demeyelim de işlevsel hale getirilmesi gereken diyelim.

  gerçekten de insanlara ekmek kapısı olabilecek, onlara bir meslek kazandırabilecek bölümleri taradığım zaman çok spesifik bölgelerde, sınırlı sayıda kontenjana sahip bölümler olduğunu görüyoruz.

  bunu hızla gerçekleştirmek gerekir.

  üniversitelerin bir an önce gerçek hayatta karşılık bulabilecek, üretim merkezi haline gelebilecek yerlere dönüştürülmesi lazım.

  evet bütçeler kısıtlı olabilir ama bir yerden başlamak lazım.

   
 5. biyoloji fizik kimya genetik mühendisliği biyoteknoloji bölümleri kapatılmalı

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.