1 2 3 4 5 6 7 8

kapalı mekanda gözlük takmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Gözlüğünün pahalı olmasından yada aşırı derecede yakıştığını düşünen insanların bulunduğu durumdur.

   
 2. kör veya ama olan kişilerin tercih edebileceği durumdur.

   
 3.  
  (Bkz: görgüsüzlük)
 4. etrafı daha rahat kesmek için yapılan itici durum

   
 5. en uyuz olduğum insan modelidir.

   
 6. zaman zaman unutkanlıkla da gerçekleştirilebilen eylem.

   
 7. kapalı mekanda güneş gözlük takmak olarak değiştirilmesi gereken başlık.

   
 8. #14sf şu entariye gelene kadar herkesin (başlığı açan dahil) güneş gözlüğü muamelesi yaptığı gözlüğün içinde bulunduğu durum.

  gözlük deyince sadece güneş gözlüğü anlamak da son yılların trendi sanırım. oysa insanlar neredeyse 300 yıldır kapalı mekanlar da dahil, gözlük takıyorlar.

  okumadan yazmak tanımı yetersiz kalıyor bazen. "başlığı anlamadan yazmak" diye başlık açılmadıysa açayım bari. (buna gülünür).

   
 9. şeytan ayrıntıda gizlidir sözünü akla getiren, akıllara ziyan konu.

  şöyle bir bakış açısı geliştirmek gerekir bana göre;

  öncelikle normal numaralı bir gözlük kullanan için bu tarz bir başlık açılmaz. açılmayacağını bilen bir çok yazarında aklına gelen güneş gözlüğüdür ve bu şekilde tavır sergileyen insanlar yurdumuzda yok mu var? varolan bir şeyin açıklaması da güneş gözlüğü üzerine olur. yoksa gözlük takan biri ve kapalı alanda çalışan biri olarak, bu başlıkta ne alaka acaba diye kara kara düşünürdüm.

  anladığımız bu kadar diye geçiştirmekde vardı ama yine de şöyle bir açıklayım dedim. kamu yararına yazdıklarım, yoksa hiçbir kurum ve kuruluşla uzaktan yakından ilgisi yoktur. (smilelerin her şekli uyar buraya ama yazamıyoruz, ah şu kurallar.. Fazla sitemde etmeyeyim, sevdik mi bu kuralları ne.)

   
 10. #14si nolu entrydeki açıklamasından ötürü gözlüklü olduğunu da öğrendiğimiz üstad arkadaşa teşekkür ederiz. tebessüm.

  elbette yazarın burada güneş gözlüğünden bahsettiğini herkes anladı. ki bu zaten altındaki entrylerden de anlaşılıyor. fakat sözlükte başlık açmak öyle kahvede veya apartman gezmesinde yanındakiyle konuştuğun gibi olamaz. sen gündelik hayatta kapalı mekanda gözlük takmak deyince bu (bağlam içerisinde) güneş gözlüğünden bahsedildiği anlamına gelir. kimse de aksini düşünmez. ama bu sadece o an ve o bağlam içinde doğru ve geçerlidir.

  oysa kapalı mekanda güneş gözlüğü takılmasından muzdarip biri bunu sözlükte dile getirmek isterse başlığa açık ve net bir şekilde "güneş gözlüğü" yazmalıdır. çünkü yazı dili başka, günlük konuşma dili ve bağlam bambaşka şeylerdir.

  tanım: kapalı anlam içeren bir adet başlıkımsı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.