1 2 3 4 5 6 7 8

kan vermek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kanınız varsa verin demek istediğim sosyal aktivite.

  birazcık sağlığınız varken yiyin, kaçırmayın demek gibi oldu ama oldu yine de. kanı olan var olmayan var, verebilen var veremeyen var, kan tutan var tutmayan var. var oğlu var.

  mesela benim kanım yok; ne yapsın bu garip, nasıl versin. alın desem almazlar, alsalar bu seferde bana kan vermek için kan aramaya başlarlar. işte bu kadar çaresizim bu konuda, korkmama rağmen verecektim, heveslendim ama o meşhur koltuğa oturtmadılar. 23 nisanda bir günlük koltuk veriyorlar ya, bende karar verdim kızılay'ın çadırına 23 nisanda gideceğim. bir kerecik otursam diyeceğim ama bu sefer de yaş sorunu ortaya çıkacak ya aman denemekten ne çıkar. belki bu halime acır da o koltuğa oturturlar. yalnız o koltuk değil sedyeydi demi. artık cahilliğime verin, olmadı yine. (dil çıkaran smile)

   
  (Bkz: gülücük)(Bkz: kan)(Bkz: kan bağışlamak)(Bkz: dil çıkarmak)(Bkz: saçmalama hakkı)
 2. ihtiyacı olana destek olmaktır. bir şişe kan can kurtarır. can veren ol can alan değil..

  2005 yılında benim ailemden birine kan lazım olmuştu, kızılaya gidip 2 şişe aldım 210 lira verdim. parası olmayan birine su mu vereceksiniz nasıl adalettir bu.. bedava alınan kanı para ile satan kızılayı kınıyorum.

   
 3. Hem kan vermek hem de kök hücre bağışında bulunmak için uğradığım kızılay kan verme bölümünden, 50 kilo altında olanlara işlem yapılmadığını öğrenip kan veremeden geri döndüm. Demek ki 50 kilo altında olanlara kanınınız ancak size yeter gözüyle bakıyorlar. En azından kök hücre bağışında bulunabilseydim belki birşne umut olurdum. O yüzden imkanı olan herkesin yapması gereken bir hareket, çünkü ne zaman kimin neye ihtiyacı olacağı bilinemez.

   
 4. Çevremden gelen duyumlar ya da üyesi olduğum kanallar aracılığıyla kan/trombosit bağışında bulunuyorum.

  Trombosit bağışı kana göre çok daha uzun bir işlem.

  Eğer kan grubunuz az bulunan gruptan ise lütfen başkaları mutlaka çıkar diye düşünmeyin ve sağlıklı iseniz kan vermeye gidin. Çünkü en insanî görev tanıdık olsun olmasın bir insana yardım istediğinde yardım etmektir.

   
 5. Kan vermeye , kalp hastanesinde yatan hasta bir tanıdığın kan ihtiyacı için toplanıp gitmiştik. Bana kan grubumu sordular. tutmuyordu ama gelmişken vereyim dedim.

  Allahtan ne olur ne olmaz diye sabah yarım kilo baklavayı mideye indirmiştim.

  Bağışta bulunmak manevi olarak tatmin ediyor. aynı zamanda kafanız da bir güzel oluyor anlatamam.

  Kuş gibi hafifledim denir ya . Kafa içi basıncınız azalıyor. Böyle adeta kanatlanıyorsunuz.

  Yalnız sağlam kahvaltı yapmadıysanız hafiften bir baş dönmesi bir kulak vınlaması yaşamamak için çok hareket etmeyip uzanıp dinlenmek şart.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.