1 2 3 4 5 6 7 8

ispanyolca

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. latince kokenli bir dil olup, ispanya ve guney amerika'nin bilumum ulkelerinde ve ayrica afrika'nin bir kisminda konusulan ve hafizam beni yamultmuyorsa dunya uzerinde resmi dil olarak en cok ragbet edilen sevimli dil.

  portekizce'nin en yakin akrabasidir; oyle ki, madridli jose, lisbonlu pedro'nun yazmis oldugu mektubu zorlanmadan okuyabilir, anlayabilir. ve fakat ispanyolca cok daha guzeldir.

  bir cok latin kokenli dil gibi erillik-disilik ozelligi vardir.

  sozcuklerin basindaki "h" sesi genelde yutulur ve "madem yutulacaksa neden sozcugun basinda?" sorusunu akillara getirir.

  "s" sesini kendine ozgu bir fonem ile telaffuz ederler ki dinlemesi ayri bir zevk verir kisiye.

  bu dildeki muzikleri dinlerseniz, -ki manu chao onerilir- vurgunun, tonlamanin dil uzerindeki etkisini net bir sekilde gorursunuz.

  me gustas espana.

   
 2. Göreme'de dillerini bilip bilmediğimi soran İspanyol çifte evet sadece 'hola mi amor, como estas?' demesini biliyorum deyince onları tebessüm ettiren dil. gerçekten de kulağa hoş gelen bir ses yapısı vardır.

   
 3. öğrenmesi gayet keyifli bir dil, kuralı bol fakat istisnası az olduğundan gramerin temellerini söktünüz mü gerisi geliyor. fiil çekimleri ve subjuntivo denilen mevzu epey kastırıcı olsa da orta düzey ve üzeri İngilizceye sahipseniz internetteki kaynaklardan kendi kendinize pekala öğrenebilirsiniz bu dili. kelimelerin telaffuzunun da İngilizceye kıyasla çok daha kolay olması bir diğer artısı.

   
 4. 21 ülkenin resmi dilidir. Latin kökenli bir dildir. Eril-dişil ayrımı en tipik özelliğidir.

  Bir fiilim yaklaşık 19 tane çekimi mevcuttur. Ancak düzenli çekimler çok zorlamamaktadır.

  Okunduğu gibi yazılır. Alfabesini bilirseniz okumakta zorlanmazsınız. Ufak tefek farklı okuma biçimleri vardır.

  Konuşması çok keyiflidir. Öğrenmesi de öyle.

  İspanyolca'yı iyi bilmek/İtalyanca için önemli bir altyapı elde etmek, portekizce de bilmek anlamına gelmektedir. Bu yönden kazançlı çıkarsınız.

  Öğrenmek isteyen arkadaşlara ülkedeki en temel kaynaklar İnci Kut hocamıza aittir. İnceleyebilirler.

   
 5. akıcı konuşanları gördükçe hayranlıkla izlediğim dildir. keşke konuşabilsem dediğim ve ilk fırsatta -hiç bir işime yaramayacak olsa da- öğrenmek istediğim dildir.

  komşusu olan portekizce ile birebir aynı olmasa da birçok kelimeleri benzer ya da birbirine çok yakındır.

   
 6. la casa de papel dizisi ile birlikte iyice alıştığım ve söktüğüm yabancı dil.

   
 7. İngilizcedeki kelimelere de benzeyen ve kökeninden dolayı hiç bilmeyen bir kimsenin dahi eğer İngilizce biliyorsa az çok ne konuşulduğunu tahmin edebileceği dil.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.