Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/is-gorusmesi/
Yazdırılma Tarihi : 19 Nisan 2021 Pazartesi 06:07

iş görüşmesi

 

 1. geleceğin ilk basamağıdır.

  Evi terk etmeye karar vermişti.

  "Diş fırçalarken suyu açık bırakma!"

  "Salondan en son kim çıktı? Işıklar neden açık?"

  "Makası neden yerine bırakmıyorsun?" gibi babasının ikaz ve söylemlerine dayanamıyordu.

  Sabah bir iş görüşmesine gidecekti ve eğer kabul edilirse aile evini bırakıp kendisine bir ev kiralayacaktı. Artık kendi hayatını yaşamak istiyordu.

  Sabah, babası onu kapıda uğurladı.

  - Dikkatli ol ve bütün soruları cevaplamaya çalış, oğlum dedi.

  Görüşme adresine gelince, kapıda bekçi yoktu. Bahçe kapısı açıktı ama sürgülü kilidinin demiri dışarıdaydı, giren çıkan herkes bu demire değiyordu. Hemen kilit sürgüsünü geri çekti ve içeriye girdi. Bahçede bir hortum, suyunu boşa akıtıyordu. Onu aldı ve sulasın diye bir ağacın dibine bıraktı. Bir avluya girdi, duvar dibinde boşa çalışan bir vantilatör gördü. Gayriihtiyari bir hareketle, vantilatörü kapattığını fark etti. Artık huyu nefsine galip geliyordu. Kendisini tuhaf hissetti.

  Oradan küçük bir odaya girdi. Üzerindeki okla görüşme salonuna gider, yazan bir kağıt ters bir şekilde asılı duruyordu. Kağıdı düzeltip görüşme salonuna girdiğinde diğer adaylar oturmuş, sıralarını bekliyorlardı. Salonun ışıkları açıktı ve günün ışığı yeterince her yeri aydınlatıyordu. Aldırmak istemedi fakat babasının sesini duyar gibi oldu; sanki "Kapatın bu ışıkları!" diyordu. Bu ses, dikkatini dağıtıyordu. Duramadı, hemen gidip ışıkları kapattı ve sırasını beklemek için bir kenara oturdu.

  Sırası gelince görüşme odasına çağrıldı.

  Masanın öbür tarafında oturan kişi evraklarını istedi. Diplomalarını inceledikten sonra, işe ne zaman başlayabileceğini sordu. Bunu bir tuzak saydı ve "İmtihanın bir parçası olmalı." dedi kendi kendine. Ne cevap vereceğini bilemedi.

  Tedirginliği yüzüne yansımaya başladı.

  Karşısındaki adam: "Neyi düşünüyorsunuz?" diye sordu.

  Biz burada kimseye soru sormadık. Adayları cevaplarıyla değil davranışlarıyla değerlendirmek istedik. Adaylardan hiçbirisi senin gibi davranmadı. Bahçe girişinden itibaren herkesi izledik. Açık sürgü kilidi, boşa akan su, vantilatör, ışıklar ve ters kağıt. Hepsi imtihanın birer aşamasıydı. Bu sınavı başarılı bir şeklide tek sen geçtin. Yeni işin hayırlı olsun.

  Babasının disiplini ve sürekli ikazlarına kızması geldi aklına, ondan pişmanlık duydu ve bu işi sadece disiplinle kazandığını anladı.

  07.11.2020 23:15 urfa bana küsmüş
 2. genelde biz sizi ararız şeklinde biten görüşmelerdir

  iş alınmak için görücüye çıkmaktır aslında, işveren veya pers müdürlüğü beğenirse alır yoksa biz sizi ararız der gönderirler

  09.11.2020 11:13 ulsgkc
 3. endişe içerisinde yapılan görüşme.

  bundan dolayı kişi kendisini tam olarak ifade edemez. beni yaptığım işimle, başarımla değerlendirmeniz gerekiyor diyemez. çünkü karşındaki senin başarını bilmiyor ve görmedi. nedense o kişinin işini nasıl yaptığını bilmeyen kişiler karar verir. ya varsın ya yoksundur.

  09.11.2020 12:24 **sude**
 4. hayatım boyunca en ufak atölye sahibi ve en büyük fabrikaların işe alım temsilcileriyle binlerce kez yapıp da sonuç alamadığım eylem. dayısı olmayanların başarısızlıkla sonuçlanması muhtemel eylem.

  22.01.2021 21:17 ali mühendis
 5. heyecanlı bir bekleyiştir. bir ömürdür. geçmek bilmeyen zamanlardır. aslında hayatın sırat köprüsü. hesabını/cevabını verirsen dünyalığın kurtulur bir nevi.

  22.01.2021 23:54 Belki de...
 6. bir dönem şarkılara da konu olmuş meşhur sözü hatırlatan durum. adınız soyadınız telefon numaranız.biz sizi ararız, biz sizi ararız.

  29.01.2021 11:37 Albatros.89