1 2 3 4 5 6 7 8

insanlığın ortak düşmanları

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İnsanlığın ortak dusmani kötülüktür.

  Bunun ne dini ne irki ne de dili vardır.

  Kindir, olumsuzluktur, kullanmaktır, cikarciliktir, riyadir, yalandır,ahlaksizliktir.

   
 2. Din , milliyet ve politikacılardır.

  Halklar kendi arasinda anlasir.

   
 3. siyasetçilerdir

  onlar olmasaydı insanlar birbirlerine karşı daha güzel daha saygılı olurlardı

   
 4. Bi de ulaş tır

  O da mikro olarak sözlükteki insanların ortak düsmanidir. Mikserlik yaparak sözlügü ic savasa sürüklemektedir.

   
 5.  
  (Bkz: yiyip yiyip kilo almayanlar)
 6. din, milliyetçilik, ırkçılık, ego, fanatizm, daha çok kazanma hırsı(bunu yazarken bir kaç kez yazıp sildim tam emin değilim).

  1-din; milyarlarca kez söylenmiş bir kelimeyi ben de söyleyeyim, hiç kimse dinini kendi seçmiyor. din dediğimiz kavram tamamen bir kültürün ürünü. aileden, çevreden v.s. görerek-duyarak öğrenilen çoğunda melek,şeytan,adem,havva gibi kavramlar bulunan, aynı zamanda başka dine mensup insanların da cehenneme gideceğini söyleyerek dinden çıkılmasını zorlaştıran bir kavramdır. sayfalarca din konusunda yazmak isterim ama fazla yazınca kimse okumuyor o yüzden burada din konusunu bırakıyorum.

  2-milliyetçilik;şunu kabul ediyorum sınırları olmayan ütopik bir dünya düzeninden söz edemeyiz. keşke sınırlar olmasa ama malesef bugün bütün dünyadan sınırları kaldırsak yüz yıl sonra yine sınırları çizilmiş bir dünyanın içinde bulacağız kendimizi, doğanın akışı böyle ama en azından artık iyi kötü devletlerin sınırları belli olan bir dünyada yaşıyoruz. üç beş kilometrelik toprak parçası için binlerce insanın ölmesi, binlerce çocuğun annesiz babasız kalması, katliamlar... buna değer mi? ne uğruna başka bir ülke toprağını kendi topraklarına katmak ya da başka bir ülke üzerinden politik üstünlük sağlamak. kısacası sidik yarışı. yani milliyetçilik. evet vatanımızı sevelim dış tehditlere karşı koruyalım ama başka bir devletin toprağına müdahale etmeyelim ve politik üstünlük sağlamaya çalışmayalım.

  3-ırkçılık; din konusu gibi bu da kimse kendi ırkını kendi seçmiyor. ben bir türk'üm ancak kürt de olabilirdim, ermeni de olabilirdim, fransız ya da alman her neyse yani kimse ne olacağını kendisi belirlemiyor. o bakımdan kendimiz seçmediğimiz bir kavram üzerinde ben şu şu ırktan daha iyiyim, en üstün ırk benimkidir gibi içi boş laflar yerine, bireysel üstünlüklere odaklanılmalı. bir kişinin başarısı bir ırkın başarısı ya da bir kişinin başarısızlığı bir ırkın başarısızlığı olmamalı ve insanlar kendileri seçmedikleri ırk kavramı üzerinden kan dökmemeli.

  diğerlerini de sonra yazarım geç oldu.

   
 7. kapitalizm ve sebep olduğu anlamsız çıkar savaşları olarak isimlendirilebilecek faktörlerdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.