1 2 3 4 5 6 7 8

insanın kusurunu aramak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Acizlikten başka bir şey olmayan durumdur.

  İnsanız kusurlarımızla büyürüz

  Kusursuz olduğunu düşünen kusursuzlara saygılar..

   
 2. Kendini kusursuz sanan insanların başkalarının açığını arama durumu

   
 3. Kişi Kendindeki kusurları görmezden gelmek için başkasında da bir kusur arar. Kendi içinde kıyaslama yapar, elimine eder. Ortaya bir sonuç çıkarır. Çıkan sonuç ise evet hep bir kusur vardır. Ama sonunda ya kabullenilir ya kabullenilmez.

   
 4. Aynada her gün yaptığım. Bulamıyorum kahretsin.aramaya devam. asdfghj

   
 5. ifade olarak olumsuz çağrışımlar yüklü olsa da çözümün bir parçası olacaksa son derece faydalı olabilecek bir hareket.

  sorun, burada kimin gerçekleri duymaya ne kadar hazır olduğuyla ilgili.

  insan doğası gereği farkındalığı yüksek bir canlı ama farkındalığın da seviyeleri var.

  siz kaba, ahlaksız, özgüveni düşük ve yalancı biri olabilirsiniz.fakat bu durumun farkında olmayabilirsiniz. herkesi kendiniz gibi sandığınız için, tırnak içinde bu "kötü" vasıfların, bu kusurların bir sorun yaratmadığını/yaratmayacağını sanabilirsiniz. ama gerçek böyle değil maalesef. bunu size birinin söylemesi gerekir.

  peki bunu size kim söylemeli? kim bu iş için ehil? günah işlemeyeceğine emin olduğunuz bir peygamber ya da gökten kanatlarıyla o an inmiş bir azize mi? rüğyanıza giren ak sakallı dede mi yoksa? kim size kusurlarınızı söylemeye daha yetkin? hangisini alırsınız bay ve bayan herkeskendinebaksıntaammıcılar???

  birinini size bunları söylemesi gerek, bunları söylemesi için sizi gözlemlemesi gerek, sisiznle bir şeyler paylaşması, sizi yeterince tanıyor olması gerek... ama siz istiyorsunuz ki o kişi mikemmelll olsun. çünkü sizin o pembe kıçlarınızı ancak sizinkinden daha mikemmelll, daha pembe kıçlı biri eleştirebilir. çünkü eleştirinin sadece olumsuz olabileceğini düşünecek kadar sığsınız. eleştirenin sırf sizin gibi olamadığı/olamayacağı için, sırf size kötülük olsun diye, sırf sizi üzmek ve paçalarınızdan tutup aşağı çekmek için bunu yaptığına inanıyorsunuz. haksız değilsiniz belki çoğu zaman. o da bir insan çünkü, zaafları var. siz de en az onun sizi tanıdığı kadar onu tanıyorsunuz. ciğerini biliyorsunuz onun. ama yanılıyor olabileceğinizi ıskalıyorsunuz hep.

  aslına bakarsanız, her ekonomik sistem kendi modelini yaratmanın dışında, kendi insan tipini de yaratır. bizler uzunca bir süredir, ki bu yaklaşık 300 yıla tekabül ediyor, kapitalist bir ekonomik modelin içinde yaşıyoruz. kısmi feodal uygulamaları saymamıza gerek yok çünkü hakim modele göre şekilleniyor her şey. kısacası kuralları kapitalistler koyuyor, bizler de sorgulamadan kabul ediyoruz. eğitim sistemimizden tutun da, hukuki mevzuata, edebiyat anlayışımzdan, eğlence kültürüne kadar ne varsa hep burjuva ekonomik modelinin bir uzantısı, bir yansıması olarak hayatımızın orta yerinde, tam da karşımızda duruyor. bu modelin sürmesi için ona uygun insan tipi gerekiyor. her zaman bu böyledir. dolayısıyla bizler de, serbest piyasa modelinin parametrelerini oluşturan fırsatçı, kurnaz, gerektiğinde yalanı bir enstrüman olarak kullanabilen, prezentabl, rekabetçi, sert ve duygusuz olmaya zorlanıyoruz, oluyoruz da. olmamız gerektiği için oluyoruz. bu bir tercih değil, zorunluluk. işler böyle yürüyor çünkü.

  yeni bir model ortaya çıkmadan bu durumdan kurtulmak zor. yüksek bir farkındalık gerektirir. o nedenle kusurlarınız aranmaya devam edecek, sizler buna kızmaya bozulmaya devam edeceksiniz; durum da biteviye böyle sürüp gidecek. iyisi mi kusurlarınızdan ders çıkarmaya bakın. not edin, aynı kişiden bir daha onu duymamaya çalışın. kendi devriminizi böyle başarabilirsiniz. öptüm kib bye.

  selam ve dua ile...

   
 6. "eleştirmek" ve "oturduğun yerden sallamak" gibi kavramlar ile karıştırılan davranış.

   
 7.  
  (Bkz: Kusur benim imzamdır)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.