1 2 3 4 5 6 7 8

ingiltere

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Başkenti londra olan ülke. Birleşik krallığı meydana getiren en büyük ülke (ingiltere,galler,kuzey irlanda ve iskoçya). Kendi dilini bir şekilde dünyanın her tarafına yaymış ülke. Hindistanlılara logaritma cetvelini ezberletme konusunda başı çekmiş devlet. Dünyanın bir çok yerinde sömürgesi olan ve bir olay çıktığında adı ilk geçen avrupa ülkesi. Futbolun beşiği. Çanakkale savaşının çıkmasının baş aktörü.

   
 2. türk lirası İngiliz pound u kurunda, son 2 ayda 3,46 seviyesinden 3,97 seviyesine yükseliş görünen ve bu kadar değer kaybının içini dolduran bir açıklaması bulunmayan durumu hatırlatan konu.

   
 3. dünya kupasında dün akşam ancak son dakikada attığı golle tunusu yenebilen takım.

   
 4. bu yıl rusyada düzenlenen dünya kupasında ümitli olduğum milli takımdır. genç ve yetenekli oyunculara sahip, bu yıl belki kupayı kazanmaları zor olsada bir yarı final görebilirler. gerçi favori takımların oynadığı futbolu görünce neden olmasın diye ümitlenen bir suudi arabistandan sonra ingilizlerin kupayı kazanma hevesleri artmış olabilir.(gülücük)

   
 5. enfekte annelerden doğan 6 bebekte koronavirüs tespit edildiğini öğrendiğimiz ülke. demek ki anne karnındayken bebeğe de geçebiliyormuş bu virüs. ne kadar bebeklere, çocuklara bulaşmıyor dense de virüs mutasyona uğradıkça bulaşma şeklinde de değişiklik oluyor anlaşılan.

   
 6. Bu günlerde hem korona virüs hem Amerika'da olayların yansımasını yaşayan ülke.

   
 7. kraliyet ailesi tarafından yönetilen ada ülkesi.

   
  (Bkz: Dingiltere Kraliçesi)
 8. kraliyet makamının sembolik olduğu ülkedir

  kendisine ayrılan bütçeyi yer bol bol kraliyet sarayı, başka da bir etkinliği yoktur

   
 9. vakaların tekrar artması sonucu 50 yaş üstüne yasak getirileceği söylenen ülke.

  gözle görülemeyen bir virüs koskoca ülkeleri dize getirdi ya.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam