1 2 3 4 5 6 7 8

her canlı ölümü tadacaktır

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. canlıların,özellikle insanların mutlaka bilip hayatlarını buna göre düzenlemeleri gereken,ona göre gerekli hazırlıkları yapmaları gereken ifade.

   
 2. zincirlikuyu mezarlığı girişinde yazan anlamlı söz.

   
 3. Ölüm olgusu; maddi evrendeki gerçeklikle, metafiziksel hakikatin aynı düzlem veya boyutta birleştiği ender maddi olgulardan birisidir. Belki de tektir, söylemini aklıma getiren ve yine ölüm olsun olmasın, insanların mutlaka ahlaklı ve vicdanlı olması gerektiği postülasını yadsımayan konudur. Saygılarımla

   
 4. İnsan olmak ölümü bilmektir, haddini bilmektir, ahlaklı ve vicdanlı-adil olmaktır, aklını kullanabilmek demektir. iğrenç maddi gerçekliğe ilişkin egzistansiyalist-varoluşsal bulantı duyabilmektir kanısını uyandıran konudur.

   
 5. Ölüm aşığın maşuğuna kavuşması, dertlerimi bilip dertlerime tek derman olanın çağrısı. Bu dünya sürgünümün bitmesi. Katlanamadığım haksızlık, sahtekarlık, ezme, üzme, öldürme, canına kıyma gibi bütün kötülüklerin son bulması. Ya da cehennem zebanileriyle tanışma, hesap günün alevinin yüze vurması, dünyada işlediği ahlaksız, hadsiz günahlar ve kul haklarından tutunacak tek bir dal bulamayıp ızdırap elem ve keder içinde cehennemdeki yerine bakıp bakıp kıyameti beklemek. Beklerken bazı alıştırmalar yapmak.

   
 6.  
  (Bkz: inna lillah ve inna ileyi raciun)
 7. yaşamadan ölenler için geçersiz olan sözdür. çünkü adam zaten yaşamadan ölmüş neyini tadacak dediğimdir.

   
 8. Bu aralar günde 3 tane yakıp kavuran iğne vurulduğum için, enjeksiyon esnasında parmagımı ısırıp kendi kendime tekrar ettiğim söz..(gülücük)

  Teselli ediyor deneyin derim ..

   
 9. beklenmeyen son.

  biliyoruz ama sadece bilmekle kalıyoruz. yine aynı biziz, hiçbir şey değişmiyor hayatımızda. ak olana kara demeye kara olana ak demeye son sürat devam.

  öleceğini bilip bu kadar rahat bir şekilde yaşayan, günahlarıyla hala baş başa kalmayı ve günah defterini hala doldurmak için çaba gösteren varlıklarız.

  yapmayacağım deyip, yine aynı çukura düşen ya da etrafında gezinen bir tek ben mi varım diye düşünmekten kendimi alamıyorum. bu dönemde sadece insanın kendinden sorumlu olduğunu düşünüyorum ama inandığım din öyle demiyor. yalnız ben kendi yapmadığımı başkasına nasıl söylerim, hadi söyledim ne kadar faydalı, etkili olur.

  kocaman bir hiç.

  bilip yapmamak ne kadar acı.

   
  (Bkz: ölüm)(Bkz: ölüm düşüncesi)
 10. Ölüm haktır ve iyi ki ölüm var ahiret var orada adalet var dediğim durum

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.