1 2 3 4 5 6 7 8

henry kissinger

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. abd ve dünyanın kalan diğer dörtte biri hakkında bilgi ve belgeleri yöneten gelmiş geçmiş en güçlü diplomatlardan biri. diyebilirim ki amerikan siyasi tarihi o'nsuz yazılmaz!

   
 2. Amerika dış politikasına yön veren gölge oyunculardan. Derin amerika'nın satranç ustalarından diyebiliriz.

  nazi almanyasından kaçarak amerika'ya yerleşmiş Yahudi asıllı diplomat, siyasetçidir.

  70'li yıllarda a.b.d. dış işleri bakanlığı yapmış, 73 yılında Nobel barış ödülü almış bu kişi çoğu ülkedeki karışıklığın, savaşların ve ölen insanların sorumlusu olarak da gösterilmektedir.( Nobel'in ne kadar anlamlı bir ödül olduğu buradan anlaşılabilir!)

  diplomasi (diplomacy) adlı 2 ciltlik hacimli bir kitabın yazarıdır aynı zamanda. söz konusu kitap uluslararası ilişkiler uzmanları tarafından başucu kitabı olarak değer görmektedir.

  karanlık adam... ne zaman görsem ki son günlerde yine adını sıkça okumaya başladım, kafamda direkt games of thrones'un giriş müziği çalmaya başlıyor. lord baelish mi desem, yoksa lord varys mi karar veremedim.

   
 3. 29 Kasım 2023 tarihinde hayatını kaybetmiş.

   
 4. 100 yaşında hayatını kaybetmiş, ABD'nin dış politikasını uzun yıllar yönetmiş bir isimdir. Kissinger'in muhtelif kitapları bulunuyor. Alanında otorite olan bir isimdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam