1 2 3 4 5 6 7 8

hazır yemek noddle

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. noodle, çok fazla tüketildiğinde obezite başta olmak üzere, diyabet, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, sindirim problemleri gibi sorunlara yol açar. helal sertifikalı belgeli olarak ülkemizde satışına izin verilmiştir.

  hazır noodle içeriği: buğday unu (glüten), bitkisel yağ (palm), tuz, asitlik düzenleyici (potasyum karbonat), emülgatör (sodyum polifosfat), kıvam arttırıcı (guar gam), kabartıcı (sodyum karbonat), renklendirici (riboflavin) aroma verici karışım içeriği: tuz, yapay dana eti aroması (<%2), aroma arttırıcı (monosodyum .) çin tuzu.

  çin tuzu ; (msg: mono sodyum glutamat) glutamik asit olarak da bilinen bir aminoasidin tuzudur. hazır gıdaların çoğuna lezzet algısını arttırmak ve bağımlılık sağlayarak çok tüketilmelerini sağlamak amaçlı katılır. resmi gazete ilanı ile e-621 kod numarası ile katlı maddesi olarak ülkemizde kullanımına izin verildi.

  hazır gıda maddesi olan noddle kolay pişirilmesi nedeniyle ulaşılması ve tüketilmesi konusunda avantajlı sayılan bir ürün. ürünün hedef kitlesi ise gençler ve çocuklarımız. ve onların zaman kısıtı . buna sebep ise hepimizce malum sebepler. cep telefonu, tablet, pc, oyun konsolu vs. bağımlılıkları. dolayısıyla hedefteler. bu kolay tüketilebilen ürünü tercih sebepleri ise kısıtlı zamanlarını -kendilerince- daha faydalı kullanmak. hazır yemek noddle ise bu ihtiyacı kolayca gideren büyük bir yardımcı. maalesef sonrasında getireceği zararlar hiç hesaba katılmadan tüketiliyor.

  oldukça masum görünen, pratik bir şekilde pişirilebilen veya pişirilmeden sadece sıcak suda çözülmesi sağlanarak tüketilen bu makarna ve sosuyla gelişen bağımlılık, başta obezite ve şeker hastalığı olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

   
 2. hala almadığım ve tadını merak etmediğim makarna türü.

  sürekli marketlerde karşıma çıkıyor, indirim sepetinin içinde uslu uslu duruyorlar ama her hazır gıda gibi zararlı yönleri de fazla.

  yalnız zararlı ürünlerin tadı da bir başka güzel oluyor ve bağımlılık yapıyor. mesela cola içmeyim derim ama hep içerim. doktor yasaklayana kadar bu tür gıdaları tüketmeye devam..

   
 3. aslında şöyle yapılabilir :

  içindeki poşet içindeki yağlı ve kuru karışımlar kullanılmayabilir.

  hızlı piştiği için erişteleri kullanılabilir.

  salata, çorba ya da kendi sosumuzla güzel bir iş çıkarabiliriz.

  ( Tabi acelemiz varsa ve zamanımız yoksa )

  Bunlarla aslında tatlı bile yapılabilir de o kadar iyi gurme değilim fikir veremem.

  Cevizle vs. kadayıfa benzer bir şey denenebilir.

   
 4. bizim eve uğramadı daha.

  bunların satıldığı reyona bakmıyoruz bile.

  şimdiki düşünceme göre almam da, yanlışlıkla aldığımı varsayalım, evde yapılmış yemeklere ... etmişim gibi kabul edilerek evde kafamı kırabilirler.

  hiç almam diyerek büyük konuşmak istemem, sonra eleştirdiğimin daha büyük boyutlusunu yaparken buluyorum kendimi.

   
 5. Hiç yemediğim paketli gıda.

  Paketini gördüğüm anda aklıma kurtlar geliyor.

  bunu düşünmeme sebep sanal ortamdaki noddle videoları.

  Bu yüzden uzak dursun benden.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam