1 2 3 4 5 6 7 8

Hayat dersi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Tecrübeler sonucu öğrenilen genelde sonu olumsuz olan çıkarımlardır.

   
 2. Yeşilçam'ın efsane oyuncuları arasına adını altın harflerle yazdıran Münir Özkul'un 'Bizim Aile' filminde canlandırdığı Yaşar Usta karakteri ile anlattığı derstir.

  Ne demişti;

  Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu, karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmasın! Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. Hıh, sen, büyük patron, milyarder, para babası fabrikalar sahibi Saim Bey! Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm! Ben, Yaşar usta! Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? Dokunma artık aileme! Dokunma çocuklarıma! Dokunma oğluma! Dokunma gelinime! Eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! Anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam.

   
  (Bkz: münir özkul)
 3. insanların ömür boyu unutamayacağı olaylardır

  tabi bunlardan ders çıkartabilene öyledir, yoksa aynı duyguyu sürekli yaşar

   
 4. Deneyim ve tecrübeler toplamı.

   
 5. Bilgisi kelimesi eklenerek ders adı olan konu.

   
 6. hayattan çıkarılan derstir.

  Benim açımdan: Medeni Kanunun 3. maddesinin tamamen tersine çevirilmesi gerektiği fikridir.

  Maddede iyi niyet ve dürüstlük kavramının açıklanmasına devam edilir.

  "Kanunun iyi niyete hukuki bir sonuç bağladığı durumlarda, asıl olan iyi niyetin varlığıdır. Ancak, durumun gereklerine göre kendisinden beklenen özeni göstermeyen kimse iyi niyet iddiasında bulunamaz.

  Bu kanun maddesi fazlasıyla iyi niyetli bir kanun maddesidir.

  Hayatın gerçekleriyle pek örtüşmemektedir.

  Kabul edilen gerçeğin bileşke kuvveti sizi bayır aşağı frensiz bir şekilde yirmağa gönderir...

   
 7. Birilerinden nasihat dinlemek, akıl almak çoğu insanın hoşuma gitmez, ben de dahil. Onun yerine kötü de sonuçlansa kendi hayat tecrübelerine göre iyiyi, kötüyü fark etmek, olaylardan kendi başına sonuç çıkarmak çok daha yeğdir. Bu sayede kişinin hayattan çıkardığı dersin etkisi de daha kuvvetli olur.

   
 8. "bir musibet, bin nasihatten iyidir." diye boşuna dememiş atalarımız.

   
 9. olgunluk yaşına gelmiş olan kişilerin, gençlere, hayatla ilgili aktardığı tecrübelerdir.

  ''asla geçmişte yaşama ama her zaman geçmişten ders al''

   
 10. Alma mazlumun ahını demiş bir de eskiler. Çıkıyor aheste aheste. Kimi başkasının halinden çıkarım yapar alır payını, kiminin de yaşaması lazımdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.