1 2 3 4 5 6 7 8

göç

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. İktisadi, siyasi veya sosyal nedenlerle bir yerleşim biriminden başka bir yerleşim birimine doğru gerçekleşen nüfus hareketleri.

   
 2. ilk olarak akla leylekler gelir;ne hikmetse

   
 3. Bir grubun uluslararası bir sınırı geçerek veya bir devlet içinde yer değiştirmesidir. Süresi, yapısı ve nedeni ne olursa olsun insanların yer değiştirmesine ilişkin nüfus hareketleri, göç kapsamına girer. Buna, mülteciler, yerinden edilmiş kişiler, yerinden çıkarılmış kişiler ve ekonomik göçmenler dâhildir.

   
 4. yerinden yurdundan edilenlerin yaşadığı travmanın sebebi.

   
  (Bkz: travma)
 5. kırlangıç ve leyleklerin yaz sonu ülkemizi yavaş yavaş terk edip gittikleri isme verilen ad

   
 6. ülkemize gelen suriyeli mültecilerin resmi iş ve işlemlerinin yapıldığı, takip edilen müdürlüğün adı.

   
 7. pek yakında gerçekleştireceğim eylem. hayalini kurduğum şeyler sadece göçmekten ibaret değil. başlı başına bir hayat revizyonu.

  uzaklığını mevsimlerle ifade ettiğimiz göç serüvenimiz haftalarla ifade edebileceğimiz kadar yaklaştı.

  şu entryi yazarken bile kalbim ağzımdan dökülüverecek gibi oluyor, öyle de heyecanlı bir serüvenmiş bu.

  ailemi de peşimden sürüklediğim bu serüvene sadece taşınmak için değil paradigma değişimi yaşamak için girişiyorum. aslında bir şehirden değil, bir hayattan başka bir hayata göç etmek üzere çıkıyoruz.

  yol haritamız genel hatlarıyla şimdiden belli. amacımız maslow'un hiyerarşi piramidinde tepeye ulaşmak, en ufak bir kaygıya kapılmadan kendimizi gerçekleştirebilmek. mevcut hayatımızla üçüncü basamaktan yukarı çıkamayacağımız ortada. bence sıradan bir kent insanının üçüncü basamaktan yukarı çıkması da mümkün değil. çünkü bu basamaklarda kendine saygı devreye giriyor ve kent hayatında özsaygıyı yitirmek kaçınılmaz.

   
 8. eğitim iş imkanları sosyal etkiler gibi baslıca sebeplerden ötürü insanların bulundukları yerlesim yerinden baska bir yere yerleşmek amaclı gitmesini ifade eden durum.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.