1 2 3 4 5 6 7 8

dünya klasikleri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ilk ve orta öğretimde zorunlu olarak okutulması gerektiğini düşündüğüm kitaplar.

  ve ayrıca

   
  (Bkz: başlığın başa kalması)
 2. Klasikler için zamanında bir tanım yapılmıştı ve bence halen geçerliliğini koruyan bir tanım;

  "Klasikler, insanların, hiçbir zaman "Okuyorum" demedikleri, genellikle "Yeniden okuyorum" dedikleri kitaplardır."

  Tekrarlanabilecek bir okuma serüveni. Her okumada ayrı bir keyif, ayrı bir dikkat yaratan klasikler. Bıkmadan/bıktırmadan okunabilen klasikler. Hem orijinali, hem çevirisi kaliteli olanından.

  Ancak birkaç zaman öncesinde başlayan ve halen devam eden bir "tükeniş" söz konusu. Klasik yozlaşması mı demeli adına tam olarak bilemedim. Gerçek şu ki; klasiklerin birçok yayınevinden çıkması, maneviyattan çok maddi eğilime yönelinmesi, içeriğin orijinalinden uzaklaştırılarak maddi rant sağlamak amaçlı, özeti halinde sunulabilen ve adına da "dünya klasikleri" dedikleri, para hırsına dönüşmüş, edebî değeri hiçe sayılmış ve maalesef bu yozlaşmaya yenik düşmüş bir izlenim oluşturan klasikler faciası yaşanmakta.

  Belki bu çöküşü kesin olarak durduramasak da; özetcikler halinde sunulan para tuzaklarını tercih etmemek nitelikli okura düşen bir görevdir bana göre.

  *Özeti ile sunulan bir Savaş ve Barış, Tolstoy

  Şimdi bu "özetcik"i okuyan bir ilköğretimli, benim Savaş ve Barış'tan aldığım zevki alabilecek mi?

   
 3. kesinlikle herkesin okuması gereken kitaplardır.tolstoyundan dostoyevskisine,victor hugosundan maksim gorkisine başından sonuna sabırla,tane tane okunmalı ki insanımızın ufku açılsın.malum bu konuda milletçe sıkıntı yaşadığımız ortada.

   
 4. Gelişimin anahtarı olarak tanımlanan kitaplar. Kırmızı ve Siyahı okumaktayım .

   
 5. kime göre klasikler

  yüzlerce kitap okudum ama içinde klasikler var mı bilmiyorum. bildiğim bir şey varsa evimde olmasına rağmen hala sefilleri okumadığımdır.

   
 6. birçoğu birçok evde bulunmasına rağmen okunma oranının ben de dahil olmak üzere düşük olduğunu düşündüğüm kitaplar zinciridir.

   
 7. Kendi dönemsel koşullarında roman olarak biçimlendirilmek zorunda kalınmış eminim ki yazarları şimdi yaşasaydı filmlerini çekmeye çalışırlardı, yönetmen ya da senarist olmak için can atarlardı dediğim eserler.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.