1 2 3 4 5 6 7 8

Dinlenme tesisleri

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Gecenin bir saati otobüste uyurken, muavinin güzel sesiyle uyanıp,otobüsten sarhoş gibi inip sağa sola çarparak, wc aradığım yemek yediğim,namaz kıldığım tesislerdir.

   
 2. makul fiyatları olanına henüz denk gelmediğimdir

   
 3. yolculuk sırasında insanın aç olmasa bile yemek yemeye özendiği yerlerdir.

   
 4. wc fiyatlarının en az 1 tl olduğu duraklardır

   
 5. Kim demiş ülkemizin en soğuk yeri erzurumdur diye!! Dinlenme tesisi soğuğu diye bir gerçek var, ve biz bu gerçeği her seferinde unutuyoruz. normalde dışarıda hava 12 derece civarıyken, buralarda en az -5 derecedir.

  tanım; soğukta otobüs yıkayan dayıların yaşam alanı. arabanızın yıkanmasını istemiyorsanız sileceklerinizi kaldırmanız gerekiyor.

   
 6. Şehirlerarası yolculukta saatler süren otobüs yolculuğunu çekilir kılan, yol yorgunluğuna mola verdiren lokasyonlardır.

  Okurken on dokuz saatlik yolculuğun her dört saatinin sonunda bu tesislerde dururdu otobüs. İhtiyaç molası anonsunu duyar duymaz gözüme ışık, ruhuma takat gelirdi.

  Otuz dakikalık o molalarda yemek mi yesek, ankesörlü telefonla aileyi mi arasak, diğer ihtiyaçları mı gidersek yoksa bir sabah üstü veya akşamüstü soğukluğunda otobüstemi kalsak diye seçeneklere zorlardı.

  Bu tesislerin yemeklerini hep pahalı ve lezzetsiz, çalışanlarını ise çok soğuk ve asabi gördüm.

  Mola saati gece veya sabaha karşıya denk gelmişse, otobüsün kalkış saatini haber veren anons ve fonda çalan kentin müziğiyse insanı ayrı bir duygulandırırdı. Ben nerdeyim, ne yapıyorum, nereye gidiyorum, nedendir bu hüzün sorgulamaları başlardı.

  Bu tesis lavabolarının kapılarının arkasındaki yazılar da ayrı bir ülke insanı yaratıcılığı örneği. Yıllar sonra dünyanın öbür ucuna çalışmaya gittiğimde aynı yazıyı gördüğümde evet burdan da bir memleket insanı geçmiştir gülümsemesine sebep olmuştur.

  Dediğim gibi yemekleri hep pahalı gelmiştir. Sulu yemekleri lezzetsiz, et mangal, kızartma yemekleri de hep pahalı gelmiştir. Öğrenci bütçesiyle doyasıya yemediğim o sürümleri bugün ne zaman yolum o tesislerden geçse, aç olmasam da yiyorum. Sanki o günlerin rövanşı alınırcasına bir huzur, bir rahatlık geliyor insana.

   
 7. Insanın bozkırın ortasında Kaldığı düşünülerek fiyatların abartı pahalı olduğu tesislerdir.

   
 8. şehirler arası yolculuklarda mola verilip ihtiyaçların giderildiği tesislerdir

  daha çok uçuk fiyatlarıyla gündeme gelmeye başlanılmıştır son dönemlerde

   
 9.  
  (Bkz: Öğle yemeği)
 10. uçağa binerseniz, bu olumsuzlukları yaşamazsınız; dediğim arkaik konudur. (bak şimdi acayip gülümsedim)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.