1 2 3 4 5 6 7 8

Devr-i Sabık Yaratmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Devr-i sabık, bir önce ki hükümet. Geçmiş devir.

  Devri sabık yaratmak, önceki iktidardan hesap sormak anlamındadır.

  "Devr-i sabık yaratmayacağız" ifadesi ilk olarak, 1950 yılında Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle Cumhuriyet Halk Partisi için kullanılmıştır..

  "İstesek te zaten hesap soramayız,olur böyle şeyler..Yerinizde olsaydık; yaptığınız bütün namussuzlukların aynısını hatta daha fazlasını biz de yapardık.İnce siyaset icabı birbirimize karşıt gibi görünsek te; kervanımız yürüsün, küplerimiz dolsun, beytülmal'i yağmalamaya devam edelim." şeklinde gizli bir anlam da taşır.

   
 2. "Devr-i Sabık Yaratmayacağız"..demek, yapanın yaptığı yanına kar kalacak demektir.Diğer bir ifadeyle "ben senin suçlarını örteceğim; daha sonra benim işleyeceğim suçların üzerini de sen ört" anlamına gelen gizli anlaşmanın subliminal kodlarıdır.

   
 3.  
  (Bkz: parti liderlerinin görev süreleri)(Bkz: parti kapatma)(Bkz: milletvekili dokunulmazlıkları)(Bkz: milletvekili maaşı)(Bkz: parti)(Bkz: partisiz demokrasi)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam