1 2 3 4 5 6 7 8

dalga boyu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Işık enerjisi taşıyan Ardışık İki dalga tepesi ya da iki dalga çukuru arasındaki uzaklıktır. Lamda sembolü ile gösterilen dalga boyu, ışık hızının dalganın frekansına oranı ile bulunur. Dalga boyu osiloskop (salınım ölçer) ile ölçülmektedir.

  Elektromanyetik spektrum en uzun dalga boylu ışımadan en kısa dalga boyluya doğru şu şekilde sıralanır: radyo dalgaları, mikro dalgalar, kızılötesi(infrared) ışınlar, görünür ışık, morötesi(ultraviyole) ışınlar, x ışınları(röntgen), gama ışınları.

  Bu spektrumda insan gözünün algılayabildiği ışınların dalga boyu 380 nm-760 nm aralığındadır. İnsan gözü çoğu dalga boyundaki ışımayı, dalgayı göremez.

   
 2. Bilim insanları uzaya ilk gönderilen dalgaların Hitler'in sesi olması nedeniyle bayağı bir espri yapmışlardı bir programda.

  Dünya dışı canlıların tepkileri konusunda.

   
 3. lisede fizik dersinde yaklaşık on metrelik helezon yay üzerinde ve su dolu akvaryum üzerinde deneyler yaparak fizik öğretmenimizin hafızamıza kazıdığı fen bilimi ölçüsü. dalga tepeleri ve çukurları aynı sinüs eğrisi gibi tamamen canlı deneyde gözümüzün önündeydi.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.