1 2 3 4 5 6 7 8

cuma namazı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Her erkek Müslümana farz olan namazdır.

   
 2. müslümanlar için mübarek gün kılınan namaz

   
 3. vakti yaklaşmakta olan namazdır.

   
 4. kıyametin kopacağı gün.

   
 5. kimi ilahiyatçılara göre peygamberimiz zamanında 2 rekat olarak kılınan, emevilerden itibaren sünnetlerin arttırıldığı namaz.

   
 6. 4 rekat ilk sünnet,

  2 rekat farz (cemaatle),

  4 rekat cuma sünneti,

  4 rekat Zuhri ahir (son öğle namazı),

  2 rekat vaktin son sünneti, olarak 16 rekat kılmaya çalıştığım namaz. Cumanız hayrolsun, allah kabul etsin şimdiden.

   
 7. Sıhhatinin şartları türkiyede tam olarak gerçekleşmediği iddası ile bazı görüşlere göre kılınması farz olmayan namazdır. Aslen 2 rekat farzdan oluşur.

   
 8. cemaat anlamına geliyor diye, bir ara vakit namazları bile kılmayı bilmeyen sosyete teyzelerimizin kılmaya kalkıştığı namazdır.

   
 9. Genel inanca göre Cuma Suresi'nin inmesi ile hicret sırasında Müslümanlara farz kılınmış olan bir ibadettir. Muhammed, Medine'ye yakın bir yer olan Salim bin Avf yurdundaki Ranuna denilen vadi içerisinde Beni Salim Mescidi'nde ilk cuma hutbesini okumuş ve ilk cuma namazını kıldırmıştır.Cuma, Müslümanlarca önemli bir toplanma günüdür. Bu günde Müslümanlar camilerde toplanırlar, okunan hutbeleri dinlerler ve birlikte cuma namazını kılarlar.Bir hadiste: "Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, cuma günüdür. Âdem o gün Cennet'e konulmuş, o gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de o gün kopacaktır." denmiştir.

   
 10. mart ayından beri kılınamayan ama bugün yasağın esnetilmesi ile kılınan namaz.

  şehrimde yağmur yağdı, buna rağmen insanlar seccadeleri ile camilere gittiler. yağmurun rahmet olduğunu düşününce, günahlarını yıkamıştır belki insanların. kimbilir, bir temennidir benim ki.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.